Zwierzęta będą miały zapewnioną odpowiednią karmę, całodobowy dostęp do świeżej wody, opiekę weterynaryjną, zamieszkają w boksach przeznaczonych dla maksymalnie dwóch psów - to podstawowe z długiej listy warunków, jakie ratusz postawił schronisku, które od 1 stycznia zajmie się opieką nad bezdomnymi zwierzętami wyłapywanymi na terenie Sochaczewa. Już wiadomo, że przez najbliższe półtora roku ciepły kąt zapewni im schronisko w Nowym Dworze Mazowieckim.
W ogłoszeniu przetargowym czytamy, że nowe schronisko ma od stycznia 2021 r. do końca czerwca 2022 r., przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, zagwarantować całodobowe zabieranie bezdomnych zwierząt z terenu miasta. Musi też zapewnić naszym psom i kotom opiekę weterynaryjną obejmującą kwarantannę, odpchlenie, odrobaczenie, szczepienia, sterylizację i kastrację, ma zadbać o całodobowy dostęp do świeżej wody, prowadzić szczegółową ewidencję zwierząt i czipować je w ciągu doby od momentu przyjęcia do schroniska. Do obowiązków operatora burmistrz zaliczył też dbanie o właściwe wyżywienie zwierząt, ich odpowiednią socjalizację i aktywne poszukiwanie rodzin gotowych przyjąć je pod swój dach. Ratusz chce ponadto, by zwierzęta mieszkały w boksach przeznaczonych maksymalnie dla dwóch zwierząt, wyposażonych w ocieplone budy, szczeniaki były oddzielone od dorosłych zwierząt. Schronisko musi przekazywać ratuszowi co najmniej raz na dwa tygodnie informację o zwierzętach - ich stanie zdrowia, adopcjach, postępach w leczeniu, a gdyby doszło do nieprawidłowości (stwierdzonych np. podczas niezapowiedzianej kontroli), miasto zastrzegło sobie prawo przeniesienia zwierząt w inne miejsce.
Do Przyjaciół Braci Mniejszych
Do przetargu przystąpiły trzy schroniska z Płocka, Skierniewic oraz Nowego Dworu Mazowieckiego, i oferta tego ostatniego podmiotu okazała się najkorzystniejsza. Schronisko w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Leśnej prowadzone jest przez Fundację Przyjaciele Braci Mniejszych. Organizacja działa od dziesięciu lat, a ochronkę otworzyła w styczniu 2012 roku. Na jej terenie, oczywiście oprócz boksów dla psów, znajduje się m.in. pawilon z lecznicą i częścią socjalną, gdzie działa całodobowy gabinet weterynaryjny z salą zabiegową. Jest także szpitalik, w którym psy po zabiegach dochodzą do siebie. Schronisko posiada salę edukacyjną, a od czterech lat także budynek z boksami z podgrzewaną podłogą i wybiegami.
Zostaną w Płocku?
Przypomnijmy, że jeszcze przez dwa miesiące opiekę nad naszymi bezdomnymi zwierzętami sprawuje schronisko SUEZ z Płocka. W tym roku, między 1 stycznia a 15 października jego pracownicy zaopiekowali się 47 zwierzętami wyłapanymi na terenie miasta. Było to 28 psów i 19 kotów. Większość zwierząt udało się przekazać do adopcji, albo zostały rozpoznane na zdjęciach publikowanych w internecie i odebrane przez właścicieli (6 przypadków). Obecnie w Płocku przebywa 10 naszych zwierząt - 3 psy i 7 kotów. Co się z nimi stanie po 1 stycznia, gdy umowa z Płockiem wygaśnie?
- Jeszcze w listopadzie chcemy mieć wypracowane jasne stanowisko w tej sprawie, dlatego przeprowadzimy rozmowy ze schroniskiem w Płocku, na jakich zasadach mogłoby się zająć naszymi zwierzakami dożywotnio. Jeśli z jakichś przyczyn nie uda się porozumieć, przejdziemy do rozmów z naszym nowym operatorem z Nowego Dworu – wyjaśnia wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.
Wyleczy Vetplanet
W ostatnich dniach rozstrzygnięto także przetarg na zapewnienie opieki pielęgnacyjno-weterynaryjnej zabłąkanym zwierzętom domowym, gospodarskim i dzikim biorącym udział w zdarzeniach drogowych i losowych. Od stycznia 2021 roku do końca grudnia 2022 roku ma się tym zajmować Przychodnia Weterynaryjna Vetplanet z Rozlazłowa. W zakres zamówienia wchodzi m.in. szycie ran, wykonywanie rentgena, USG i innych podstawowych badań. Lecznica zaopiekuje się także wolno żyjącymi kotami, gdyby okazało się, że któryś z nich potrzebuje leczenia, albo uczestniczył w wypadku komunikacyjnym. Usługi mają być świadczone całodobowo.
Tu zgłosisz bezdomniaka
Zgłoszenia o błąkających się bezpańskich psach czy potrąconych przez samochody zwierzętach, należy przekazywać do ratusza. W dni robocze, w godzinach pracy UM, można dzwonić pod numer 862-22-35 wewnętrzny 526 lub 361 (Wydział Infrastruktury Miejskiej). Popołudniami, w święta i weekendy zgłoszenia przyjmowane są przez dyżurnego miasta pod całodobowym telefonem interwencyjnym 862-36-82.
(daw)
9 0
Panie Dobrowolski , nie wiem skąd u pana taka niechęć do zwierząt i jednocześnie chęć pozbycia się ich ze miasta/gminy Sochaczew , sam pan wynajmuje lokal przychodni weterynaryjnej , myślałem ze choć z tego powodu wykształciła się w panu jakakolwiek forma empatii w stosunku do braci mniejszych ale widać jestem w błędzie.
przerzucacie(albo będziecie) tylko te biedne zwierzęta z miejsca na miejsce jak zbędny balast
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz