Zamknij

Sochaczew Trojanów. Przypomną 17 września 1939 roku. Oddadzą hołd poległym

10:09, 16.09.2020 Aktualizacja: 10:33, 16.09.2020 ok. 2 min. czytania
Skomentuj

Już jutro Sochaczew uczci kolejną ważną datę kampanii wrześniowej. 17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc obowiązujący polsko- sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na teren Rzeczypospolitej. Mieszkańcy Sochaczewa oddadzą hołd poległym za ojczyznę pod pomnikiem przy kościele w Trojanowie oraz na cmentarzu wojennym przy al. 600-lecia.

 IV rozbiorem Polski nazywany jest tajny pakt Ribbentrop- Mołotow, zawarty między III Rzeszą a ZSRR. To na jego mocy, 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na ziemie Polski w trakcie nierównej walki, jaką Rzeczpospolita toczyła już od początku września 1939 r. z hitlerowskimi Niemcami. Tym samym rozpoczął się nowy rozdział w historii Kampanii Wrześniowej i Bitwy nad Bzurą, w których Sochaczew odgrywał znaczącą rolę. Przez kilka poprzedzających te datę dni bronił się zaciekle przed agresją wojsk III Rzeszy. Trwająca blisko 4 doby (od 12 do 16 września 1939 r) obrona Sochaczewa, pod dowództwem majora Feliksa Kozubowskiego, zakończyła się stratą 80% stanu osobowego jego batalionu. Następnego dnia ZSRR wkroczyły na Ziemie Rzeczpospolitej. Dla polskich żołnierzy, walczących z heroizmem w obronie ojczyzny, był to cios w plecy.

Reakcję na wiadomość o sowieckiej napaści na Polskę tak wspominał szef sztabu Naczelnego Wodza gen. Wacław Stachniewicz: 

- Nie znajduję słów, które by oddały nastrój przygnębienia, jaki zapanował. Ani Naczelny Wódz, ani nikt z nas, oficerów Sztabu, nie miał najmniejszych wątpliwości co do charakteru, w jakim Sowiety wkroczyły do Polski. Było dla nas jasne, że dostaliśmy podstępny cios w plecy, który przesądzał ostatecznie o losach kampanii i niweczył ostatnią nadzieję prowadzenia zorganizowanej walki na terenie Polski.

W rocznicę tych wydarzeń mieszkańcy Sochaczewa oddadzą hołd poległym polskim żołnierzom i ludności cywilnej. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.30 przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trojanowie, gdzie delegacja władz samorządowych złoży kwiaty pod pomnikiem pamięci, odsłoniętym w 1999 roku z okazji 60. rocznicy wydarzeń kampanii wrześniowej w naszym mieście.

Druga część uroczystości odbędzie się na cmentarzu wojennym przy al. 600- lecia. To największa nekropolia poległych w kampanii wrześniowej. W zbiorowych mogiłach złożono tu szczątki blisko 3700 żołnierzy i oficerów armii „Poznań” i „Pomorze”. W południe na cmentarzu rozpocznie się uroczysta polowa msza święta, wygłoszony będzie apel pamięci, oddana salwa honorowa, nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie świateł pamięci.

 

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%