Zamknij
REKLAMA

Nowa Sucha. Wójt zachęca do zgłaszania azbestu i folii

17:54, 31.07.2020 | K.Ż
Skomentuj
REKLAMA

Trwa akcja zbierania eternitu na terenie gminy Nowa Sucha. Kolejna partia szkodliwych odpadów zostanie usunięta. Na ten cel otrzymano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie gminy  w formie dotacji na kwotę 35 476 zł Do pozbywania się szkodliwego azbestu zachęca wójt Maciej Mońka.

- Takim bardzo uciążliwym odpadem są wyroby azbestowe, głównie w postaci eternitu. Już od kilku lat tradycyjnie organizujemy zbiórkę takich odpadów. W tym roku również udało nam się pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyłoniliśmy firmę, która odbierze odpady. Wcześniej zostały  przygotowywane do odbioru. Ustawiane zostały na paletach i ofoliowane. W ciągu najbliższych dni przyjedzie transport, którym odpady zostaną zabrane do utylizacji.

 

Rolnicy z gminy Nowa Sucha, którzy mają problem z odbiorem folii rolniczej, mogą zgłaszać się do Urzędu Gminy. Jest ona odbierana na bieżąco. Środki na ten cel również pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Znaleźliśmy firmę, która odbierze od nas folie. Nie jest to łatwe, ponieważ jest ogromny problem z utylizacją wyrobów foliowych. Tym bardziej jest trudno, bo te folie często są zabrudzone i nie wszyscy chcą się tym problemem zajmować. Na szczęście udało się nam rozwiązać te kwestie. Wszystkie folie, które były zgłoszone do odbioru, zostały odebrane. W przyszłości też będziemy starali się pomagać rolnikom. Jeśli, ktoś nadal posiada odpady foliowe tego typu, należy zgłosić do gminy taką informację. Kolejny odbiór odpadów najprawdopodobniej uda nam się zorganizować w przyszłym roku, bo w tym roku już nie przewidujemy takiej akcji-mówi wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka.

Informacje o posiadaniu folii czy azbestu najlepiej zgłaszać do końca roku, wtedy zostaną one zabrane z gospodarstw w następnym roku kalendarzowym.

- Prosimy naszych mieszkańców, którzy mają takie odpady, aby zgłaszać je do gminy, najlepiej do końca roku. Ponieważ my przygotowujemy i składamy wniosek o pozyskanie środków zwykle na początku kolejnego roku. Wtedy mamy wiedzę o tym ile tych wyrobów jest i o jakie środki mamy się starać, aby odpady zostały zabrane – podsumowuje wójt Mońka.

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA