Niedawno informowaliśmy o gnieździe bociana czarnego, w którym zainstalowana została kamera pozwalająca na śledzenie poczynań ptasiej rodziny. Teraz mamy informacje o innym wielkim i rzadkim ptaku. Jest nim orzeł bielik – ptak będący symbolem Polski.
Nie jest to pierwszy bielik w naszej okolicy. Na obszarze Nadleśnictwa Skierniewice już wcześniej bytowała para osobników tego skrzydlatego drapieżnika. W tym roku do pary dołączył orli potomek, a dokładnie młoda samica. Ornitolodzy, którzy mieli okazję ją obrączkować ,informują, że jest zdrowa i dobrze rozwinięta, jak na swój wiek. Dzięki oznaczeniu ptaków obrączkami możliwe jest badanie tras jakie pokonują oraz ich zwyczajów.
A trzeba przyznać, że orzeł bielik to temat niesamowicie ciekawy. Należący do rodziny jastrzębiowatych bielik jest największym ptakiem szponiastym w północnej Europie. Już jego wymiary budzą respekt. Rozpiętość skrzydeł może sięgać prawie dwóch i pół metra, a waga dochodzić nawet do siedmiu kilogramów. Co ciekawe zwykle to samice są większe od samców. Osiągnięcie tak imponujących rozmiarów nie jest możliwe bez odpowiedniej diety. Bieliki są typowymi drapieżnikami. Największą część ich pożywienia stanowią ryby. Wybierają te, które żerują tuż przy powierzchni wody. Najczęściej ich łupem padają osobniki o wadze od pół do trzech kilogramów, ale zdarzały się przypadki, gdy masa upolowanej ryby wynosiła ponad dziesięć kilogramów, a ptak miał problem ze wzbiciem się w powietrze z tak obfitym kąskiem. Bieliki polują też na małe zwierzęta oraz ptaki, szczególnie te bytujące w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych.
Rozmiar rewiru łowieckiego bielików jest uzależniony od dostępności pożywienia i najczęściej wynosi około 130 kilometrów kwadratowych. Można zatem uznać, że bieliki z nadleśnictwa Skierniewice swoim rejonem obejmują także znaczną część powiatu sochaczewskiego. I pewnie zostanie tak przez najbliższe lata, bo długość życia tych ptaków waha się od dwudziestu do trzydziestu lat, a ptasie pary są związkami na całe życie.
Na terenie Polski prawną ochronę bielika wprowadzono w 1952 roku. Gatunek jest objęty ochroną ścisłą, nie dotyczą go zwolnienia od zakazów wynikające z wykonywania czynności związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej, wymaga ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania. Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna o promieniu 500 m w okresie od stycznia do końca lipca i 200 m w pozostałej części roku. Ochrona miejsc gniazdowania spowodowała wzrost populacji bielika, a Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem liczebności gniazdujących osobników tego gatunku . Ich lokalizacja jest objęta tajemnicą prawną, aby uchronić ptaki przed niepokojeniem, np. wybieraniem jaj i piskląt, fotografowaniem czy kłusownictwem.
Qwerty21:04, 18.06.2020
Orzeł nad naszym powiatem zwiastuje ze za chwile przeniesiona zostanie do nas stolica państwa, nasz wielce panujący burmistrz zostanie obwołany dożywotnio królem.
Staniemy sie kraina mlekiem i miodem płynąca, nie straszne nam bedą zadłużenia bo będziemy najbogatsi w kraju.?
Mok21:24, 18.06.2020
Nad naszym powiatem są jeszcze inne orly bieliki......ZE WZGLĘDU NA TAJEMNICE......nie powiem gdzie są często widywane...
reszka22:06, 18.06.2020
dobrze że przynajmniej ta samica jest rozwinięta bo te powiatowe i miejskie orły to ??? hym
co tam cebula pisze 22:21, 18.06.2020
mok, reszka ...
reszka21:50, 19.06.2020
reszka pisze dla zabawy a ch.itd czyta bo ciekawy
włoszczyzna21:56, 19.06.2020
cebula pisze burak czyta
Ja23:06, 18.06.2020
Panowie redaktorzy i Panie redaktorki - bielik, to nie orzeł!!!
"Mimo że bielika nazywa się potocznie orłem tak naprawdę nim nie jest, należy do rodziny myszołowów. Bielik jest podobny do orła, przez długie lata uważany był za króla ptaków. Najprawdopodobniej też w godle polski widnieje właśnie bielik, choć do dziś trwa o to spór."
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 0
Zamiast dzień dobry bedzemy mówić ave kaczor