Jak podaje portal samorządowy mazovia.pl skończyła się już ocena formularzy zgłoszeń do Sejmiku Młodzieżowego Województwa Mazowieckiego. O 51 mandatów walczy aż 197 osób. Do rozmów kwalifikacyjnych, zaplanowanych na 18–22 listopada zaproszone zostaną 102 osoby.
Zgłoszenia kandydatów można było przesyłać do 25 października. Do odpowiedzialnej za realizację tego projektu Fundacji „Civis Polonus” wpłynęło 197 zgłoszeń, a mandatów jest tylko 51.
Województwo podzielone zostało na siedem okręgów. Najwięcej zgłoszeń – 56 – wpłynęło z okręgu 4, który obejmował miasto Płock oraz powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski. Czy wśród tylu zgłoszeń są kandydaci z naszego powiatu i czy uda się im zasiąść w Radzie – okaże się niebawem.
Na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszeń znalazł się okręg 7 (powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński) – z którego zgłosiło się aż 41 kandydatów. Dobrze wypadł też okręg 6 (miasta Ostrołęka i Siedlce oraz powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski). Co ciekawe, o stanowiska radnych ubiegało się 71 kobiet i 114 mężczyzn.
Wojewódzka Komisja Wyborcza do 15 listopada wyłoni kandydatów do II etapu rekrutacji, czyli rozmów rekrutacyjnych. Zaproszeni na nie zostaną kandydaci w liczbie odpowiadającej dwukrotności mandatów przypadających na okręg (oznacza to, że o jeden mandat będą walczyć dwie osoby). Rozmowy będą prowadzone od 18 do 22 listopada przez członków okręgowych komisji wyborczych (w składzie przedstawiciel Zarządu Województwa Mazowieckiego i przedstawiciel Fundacji). Listę radnych poznamy do 30 listopada. Pierwsza sesja już 12 grudnia na Placu Bankowym w Warszawie.
Inicjatywa jest odpowiedzią samorządu Mazowsza na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców regionu, którzy chcą brać sprawy we własne ręce. Będą mieli okazję głośno powiedzieć o sprawach nurtujących młodych, ale też zdobyć nowe doświadczenie oraz wiedzę na temat samorządu terytorialnego na poziomie województwa. Uczestnictwo w obradach sejmiku młodzieżowego ma pobudzić młodych Mazowszan do większej aktywności obywatelskiej oraz włączenia się w działalność społeczną.
Warto tu przypomnieć, że i Sochaczew miał swoją Młodzieżową Radę Miasta. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się w październiku 20006 roku. Wówczas burmistrzem miasta Sochaczew był Bogumił Czubacki. Na sesji spotkało się wtedy 25 uczniów reprezentujących 7 szkół ponadpodstawowych. Zasiedli w niej młodzi radni delegowani przez uczniów Gimnazjów nr 1,2,3 oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego, Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza, Zespołu Szkół im. F. Chopina i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego. Na przewodniczącego Rady wybrano Olgę Gliwicką z LO im. F. Chopina. Niestety w tej formule do obecnych czasów Młodzieżowa Rada Miasta nie przetrwała w Sochaczewie, w przeciwieństwie np. do Łowicza, gdzie w tym roku dobiega końca III kadencja MRM.
fot. Facebook, źródło: portalsamorzadowy.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz