Zamknij

Dożynki powiatowe w gminie Iłów. 780 lat Giżyc i 580 lat świątyni

09:58, 23.08.2019 Wiesława Zientara/Starostwo Powiatowe w Sochaczewie Aktualizacja: 10:12, 23.08.2019
Skomentuj

Tegorocznym obchodom dożynek powiatowych, które odbędą się w Giżycach w gminie Iłów towarzyszyć będą dwie ważne uroczystości dla tutejszej społeczności. Parafianie i mieszkańcy przygotowują się do tego wydarzenia już od wielu miesięcy.

 

Otóż w tym roku Giżyce obchodzą dwa doniosłe jubileusze: 580 lat świątyni w Giżycach oraz 780 lat miejscowości Giżyce, od pierwszej pisanej wzmianki.

Wieś przed wiekami była siedzibą możnej i zasłużonej rodziny magnackiej Giżyckich, herbu Gozdowa. To oni w XIV wieku zbudowali pierwszy kościół drewniany kryty słomą.

Ziemia giżycka wydała wielu zasłużonych mężów życia publicznego w Polsce, m.in. biskupa płockiego Pawła Giżyckiego. Po objęciu biskupstwa Paweł Giżycki wystawił w rodzinnej wsi dwór obronny. Był to pałac gotycki o charakterze obronnym. Fortalicja była opasana stawami i fosą. W trzeciej dekadzie XVI wieku pałac uległ spaleniu i w tym miejscu wzniesiono na początku XVII wieku kolejny.

W 1439 r. biskup wybudował obecny murowany kościół w stylu gotyckim, pw. Św. Piotra i Pawła. Przy istniejącym już kościele erygował parafię. W 1603 r. odbyła się wizytacja biskupa poznańskiego - Wawrzyńca Goślickiego, według zapisów w tym okresie kościół był bardzo zaniedbany. Dzięki dokumentom powizytacyjnym przetrwały informacje o istnieniu przy parafii mansjonarzy oraz o zajęciu świątyni przez innowierców w okresie reformacji.

W 1915 r. wskutek działań wojennych kościół został poważnie uszkodzony. Podczas II wojny światowej ponownie został zdewastowany. Niemcy urządzili w nim stajnie, wtedy uległa zniszczeniu marmurowa posadzka. Wewnątrz mimo, że historia nie szczędziła kościoła znajduje się w nim wiele cennych przedmiotów. Od ponad trzech stuleci w neobarokowym złoconym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zwany Matką Bożą Giżycką. Jest to wierna kopia słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maggiore w Rzymie. Do Polski został sprowadzony w XVI wieku przez Zakon Jezuitów i w tym wieku znalazł się w  Giżycach. W następnym stuleciu obraz zasłynął łaskami. Na zasuwie obrazu, który jest odsłaniany podczas mszy św. i innych uroczystości znajduje się obraz przedstawiający patronów parafii Św. Piotra i Pawła, pędzla malarza Feliksa Cichockiego z 1896 r.

Podziemia kryją doczesne szczątki osób zasłużonych dla tutejszej wspólnoty. Pod ołtarzem głównym pochowani są rodzice bp. Pawła Giżyckiego, a w podziemiach członkowie rodziny i miejscowi księża. Na ścianach znajdują się tablice poświęcone członkom rodziny Suskich, ostatnich właścicieli dóbr Ruszki i Giżyce. Sami właściciele tutejszego majątku spoczywają w murowanej elektycznej kaplicy na miejscowym cmentarzu, zbudowanej w 1897 r. według projektu architekta Konstantego Wojciechowskiego. Kościół giżycki zaliczany jest do gotyckich pereł Mazowsza (gotyk nadwiślański) i jest najstarszy w powiecie sochaczewskim.

Parafia liczy niespełna 2000 wiernych i należą do niej wsie z 3 gmin Iłowa, Młodzieszyna i Rybna. Od 1790 r. w parafii pracowało 37 proboszczów. Obecnie proboszczem jest ks. Rafał Banasiak. W aktach biskupów poznańskich w roku 1447 wspominany jest pleban Piotr, a w latach 1490-1538 mansjonarze: Marcin, Jakub, Szymon i Piotr. W latach 1831-1845 w aktach parafii wspomniani są dominikanie.

Warto odwiedzić Giżyce i tutejszą parafię a wyśmienitą okazją do tego będą organizowane tu 15 września dożynki powiatowe, na które serdecznie już dziś zapraszają Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, wójt gminy Iłów Jan Paweł Kraśniewski oraz parafia z proboszczem ks. Rafałem Banasiakiem na czele.

Wiesława Zientara/Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

(Wiesława Zientara/Starostwo Powiatowe w Sochaczewie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%