Zamknij

Cmentarz przy Traugutta. Takiego remontu jeszcze nie było

20:09, 26.05.2019 J.L Aktualizacja: 18:36, 27.05.2019
Skomentuj

Na cmentarzu wojennym przy Traugutta w Sochaczewie trwa renowacja mogił żołnierskich. Katalizatorem podjętych prac była tegoroczna 80. rocznica bitwy nad Bzurą, w związku z którą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą wystąpiło o dofinansowanie renowacji cmentarza. Spoczywają tam żołnierze Wojska Polskiego, polegli podczas bitwy nad Bzurą w 1939 roku.

 

Jak mówi Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, a także prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna II/18pp:

- Pochowani w tym miejscu służyli w II batalionie 18 pułku piechoty i 44 dywizji rezerwowej, którzy walczyli m. in. w obronie Sochaczewa.  Część z nich to żołnierze, jacy zmarli w szpitalu wojennym, znajdującym się przy dzisiejszej ulicy Kaczorowskiego, w wyniku odniesionych na polu bitwy ran.

Prace na cmentarzu prowadzone są etapowo. Pierwszy etap odbył się w roku ubiegłym, kiedy to pochylono się nad dokumentacją, aby stworzyć projekt renowacji, ale też rozbudować rozbudować listę poległych na cmentarzu. Jak mówi Jakub Wojewoda:

- Najważniejszą kwestią jest przywrócenie nazwisk żołnierzy poległych. Jak się przyjmuje, jest tam pochowanych ok. 400 żołnierzy i ofiar cywilnych. Do zeszłego roku na cmentarzu funkcjonowało tylko 16 nazwisk. Dzięki dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża, dawnego Ministerstwa Budownictwa i wielu innych dokumentów, które zgromadziło nasze muzeum, wynika, że tych nazwisk będzie teraz 160.

Nazwiska są już wygrawerowane na tabliczkach w kształcie nieśmiertelników, jakie nosili nasi żołnierze w 1939 roku, na blasze kwasoodpornej, która bez renowacji powinna przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie. Nowe tabliczki znajdą się na instalowanych właśnie krzyżach epitafijnych, łacińskich, wykonanych z szarego granitu. Jak mówi Jakub Wojewoda, projekty te musiały być zatwierdzone przez konserwatora zabytków Instytutu Pamięci Narodowej, a także skonsultowane z Urzędem Wojewódzkim w Warszawie.  Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, można było przystąpić do prac, w trakcie których dużym zaangażowaniem wykazali się wolontariusze z Muzealnej Grupy Historycznej, a także żołnierze 38 dywizjonu z Bielic.

Ostatnia renowacja cmentarza miała miejsce w latach 60., kiedy to drewniane krzyże i kwatery ziemne zastąpiono betonowymi elementami. Stałą opieką nad grobami zajmował się Urząd Miasta, który dokonywał systematycznych prac pielęgnacyjnych, ale generalny remont był nieunikniony. Jak mówi Jakub Wojewoda:

- Przy okazji 80. Rocznicy bitwy nad Bzurą zawnioskowaliśmy do programu Ministra Kultury „Cmentarze wojenne na terenie kraju”. Stamtąd można pozyskiwać środki przy udziale własnym. Burmistrz przeznaczył środki na ten projekt, dzięki czemu możemy go realizować. Całość dwuletniego projektu realizujemy w kwocie 170 tys. zł. To  jednak kwota, niewystarczająca do wykonania wszystkich prac. Tym bardziej doceniamy wkład wolontariuszy, dzięki któremu część prac możemy wykonać bezkosztowo.

Prace posuwają się zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że wrześniową rocznicę  będzie można odpowiednio uczcić i, jak dodaje Jakub Wojewoda, poświęcić świeżo  wyremontowany obiekt.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%