W związku z reformą szkolnictwa, utworzona w miejscu Gimnazjum nr 2, Szkoła Podstawowa nr 6 w Sochaczewie ponownie dokonała wyboru imienia. Społeczność szkolna postanowiła kontynuować tradycję i na swojego patrona ponownie wybrała króla Władysława Jagiełłę. W poniedziałek 4 marca odbyła się uroczystość nadania szkole imienia, a także sztandaru.
Szkoła Podstawowa nr 6 w Sochaczewie 4 marca zyskała imię króla Władysława Jagiełły oraz sztandar. Na uroczystość zaproszono posła ziemi sochaczewskiej, Macieja Małeckiego, przedstawicieli władz samorządowych, stowarzyszeń, placówek oświatowych, straży pożarnej i policji oraz innych podmiotów, zaangażowanych w jakikolwiek sposób w życie szkoły. Wśród zaproszonych gości znalazły się delegacje szkół ze Śladowa i Łodzi, których patron to także król Władysław Jagiełło. Jak mówi dla tusochaczew.pl dyrektor SP6, Jadwiga Sikorska, jest w tym większy plan:
- W zasadzie kontynuujemy patronat króla Władysława Jagiełły, ponieważ już pierwsza szkoła miała to imię, podobnie jak gimnazjum. Poza tym zaprosiliśmy szkoły z Łodzi i ze Śladowa. Mamy taką koncepcję, żeby zorganizować takie stowarzyszenie szkół z całej Polski, „Jagiellonek”. W Polsce jest ich osiem lub dziewięć szkół o tym imieniu. Uważamy, że wymiana doświadczeń to bardzo dobra koncepcja. Chciałabym żeby szkoły, te małe ojczyzny, spotykały się ze sobą, a ich uczniowie mogli się integrować.
W trakcie uroczystości głos zabrał m. in. wiceburmistrz Sochaczewa, Marek Fergiński:
- „Szóstka” powstała w 1989 roku i była zarządzana przez żelazną damę – Lucynę Tępczyk. W tamtym czasie szkoła dała się poznać jako świetnie prosperująca placówka, osiągająca dobre wyniki i posiadająca bogate wyposażenie. Dziś mamy mały powrót do przeszłości, kiedy to możemy ponownie nadać jej imię króla Władysława Jagiełły, władcy, za panowania którego rozkwitła Rzeczpospolita, sięgając od Bałtyku do Morza Czarnego. Niech ta dzisiejsza data, która jest jednocześnie dniem jubileuszu koronacji króla Władysława Jagiełły będzie dla środowiska szkolnego symbolem odnoszenia sukcesów.
Oprócz nadania imienia, placówka świętowała także nadanie jej sztandaru, który cała społeczność szkolna przyjęła z dumą. Po części oficjalnej odbył się spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów, prezentujący historię Władysława Jagiełły, poczynając od jego przybycia do Polski.
Uczeń07:35, 05.03.2019
A gdzie ministrant, stracił taką okazję.
Gimbaza07:43, 05.03.2019
Klękać do jakiegoś kawałka materiału? Ludzie mamy XXI wiek, ciemne czasy średniowiecza już dawno minęły.
Romek18:11, 05.03.2019
A czy w XXI wieku ministrowie powinni tańczyć przed Rydzykiem ?
1 0
Duchownego z kropidłem nie zaprosili, to i ministrant odmówił.