Zamknij

Sochaczew: skarb znaleziony w szopie po dziadku

21:42, 13.09.2018 Aktualizacja: 11:03, 15.09.2018
Skomentuj

"Po zdarciu warstwy rdzy moim oczom ukazała się punca, czyli znak wybity w stali przez kowala kującego siekierę. Tym razem zamiast spodziewanych inicjałów lub normy, wedle której została wykonana siekiera, widnieją na niej krzyż, serce i kotwica. Ręce mi zadrżały z wrażenia".

 

Na pozostawione przez naszych rodziców i dziadków rzeczy często mówimy, że to skarby. Przypadek naszego Czytelnika pokazuje, że to określenie niekiedy staje się dobitnie dosłowne. I to jest niesamowite. Ale do rzeczy.

Pan Piotr z Sochaczewa ma nietypowe hobby. Zajmuje się odnawianiem i dawaniem drugiego życia starym siekierom. Kiedyś kutym w pocie czoła przez kowali, a dziś często rzuconym w kąt, zardzewiałym, z połamaną rączką, bo ich właściciele wolą nowe, kolorowe siekiery na trzonkach z tworzywa sztucznego. W tym tygodniu w szopce, gdzie złożone są starocie, które były własnością dziadka jego żony, znalazł właśnie starą siekierę. Mocno zaniedbaną, zardzewiałą i na spróchniałym trzonku, ale kształtem pokazującą, że to dobra kowalska robota. Decyzja była szybka - biorę się za nią. Kilkanaście minut w odrdzewiaczu, a następnie szlifowanie stali, by zedrzeć warstwę rdzy i odsłonić połysk stali. W tym momencie, jak przyznaje nasz Czytelnik, ręce mu zadrżały:

"Po zdarciu warstwy rdzy moim oczom ukazała się punca, czyli znak wybity w stali przez kowala kującego siekierę. Tym razem zamiast spodziewanych inicjałów lub normy wedle której została wykonana siekiera widnieją na niej krzyż, serce i kotwica. Ręce mi zadrżały z wrażenia".

Te symbolizujące wiarę, nadzieję i miłość ryciny były używane przez walczących o niepodległość Polski powstańców styczniowych. Były znakiem rozpoznawczym pełniącym podobną rolę, jak ryba dla pierwszych Chrześcijan.

"Niestety, nie jestem w stanie sam datować siekiery, dlatego zwróciłem się z prośbą o pomoc do pracowników sochaczewskiego muzeum. Ci potwierdzili, że punca może być wiązana z powstaniem styczniowym, a sam kształt obucha wygląda na stosowany w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Więcej informacji nie można odczytać, bo to wróżenie. Dom, w którym mieszkam, był wybudowany przed I wojną światową i mieszkali w nim początkowo ludzie związani z dawnym dworem, co może nieco potwierdzać teorię wskazująca na powstańcze pochodzenie siekiery. Dla mnie to znalezisko ma ogromną wartość, szczególnie dziś, na sto lat po odzyskaniu niepodległości" - mówi właściciel siekiery.

Na nas również to odkrycie robi ogromne wrażenie.

 

(PS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BobBob

1 1

ale się dorwał do szlifierki aż doły porobił... delikatniej trochę z takim zabytkiem

15:14, 14.09.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OtissOtiss

0 0

Zapraszamy na grupę na Facebooku Siekierkowy Świat i tam koledzy nauczą jak odnawiać siekiery.. ta zniszczona ostro..

13:56, 28.07.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%