Zamknij

Kierowcy płacą za nieświadomość. Kara to nawet 5 lat więzienia!

19:24, 27.11.2023 Źródło: Autokult.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. SiecPortali.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. SiecPortali.pl

Niedawno miała miejsce nowelizacja przepisów drogowych, lecz nie wszyscy kierowcy zdają sobie z tego sprawę. Za nieprawidłowości związane z tablicami rejestracyjnymi może grozić nawet do 5 lat więzienia.

Nowe prawo weszło w życie z początkiem października tego roku. O wprowadzonych zmianach nie było głośno, gdyż wtedy głównym tematem w mediach była kampania przed zbliżającymi się wyborami.

Zaostrzone zostało prawo dotyczące nieprawidłowości związanych z tablicami rejestracyjnymi. Ten fakt pominął 36-latek z powiatu ciechanowskiego, który co ciekawe jest zawodowym kierowcą.

Nie był świadomy

Funkcjonariusze zatrzymali pojazd ciężarowy na drodze krajowej nr 7 w Uniszkach Zawadzkich. Policjanci szybko zauważyli, że naczepa tira posiada inne numery rejestracyjne niż powinna.

Mężczyzna tłumacząc się przyznał, że spieszył się na załadunek towaru, a tablice do nowo zakupionej naczepy zamontował ze starej, która była już wcześniej zarejestrowana.

Nowe prawo jest surowe

Zatrzymany kierowca był zaskoczony, jednak w świetle prawa za takie wykroczenie grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Nowe prawo mówi:

"Art. 306c. § 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego."

- czytamy w Kodeksie Karnym.

Przeciwdziałają przestępcom

Prawo zostało skonstruowane tak, aby zniechęcić potencjalnych przestępców, chcących posługiwać się fałszywymi lub kradzionymi tablicami rejestracyjnymi. Te używane są często podczas kradzieży paliwa czy aut.

Konsekwencje może nieść również używanie tablic z przerobionymi znakami czy tzw. tablic kolekcjonerskich, które można zakupić w internecie.

Warto zatem pamiętać, że za wszelkie nieprawidłowości z tablicą rejestracyjną grozi więzienie. Wyjątkiem są jedynie nowożeńcy używający tablicy z napisem "młoda para", gdyż ta nie jest uważana za podróbkę.

(Źródło: Autokult.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%