Zamknij

Międzynarodowa akcja CBŚP i europejskich służb. Zatrzymano 20 osób. Za co?

15:25, 01.06.2023 Źródło: Policja.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. policja.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. policja.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji, służby z Hiszpanni, Europol i polscy kontrterroryści przeprowadzili akcję, która miała na celu rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie przemycali środki odurzające i substancje psychotropowe z Hiszpanii przez Niderlandy i Niemcy do Polski. Łącznie na terenie Hiszpanii i Polski zatrzymano 20 osób. 

Funkcjonariusze wspólnie z prokuratorami ustalili, że na terenie województwa lubuskiego od kilku lat działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się na szeroką skalę wewnątrzwspólnotowym przewozem środków odurzających i substancji psychotropowych z Hiszpanii, przez Niderlandy i Niemcy do Polski.

- W celu zakamuflowania przestępczej działalności członkowie grupy pod przykryciem legalnie działającej firmy przewożącej owoce i warzywa przemycali w naczepach samochodów ciężarowych typu chłodnia, do Polski znaczne ilości różnego rodzaju narkotyków, w tym marihuanę, haszysz czy kokainę - wskazują w komunikacie polskie służby. 

Jak dodają policjanci, z ustaleń wynika, że członkowie grupy mieli powiązania ze środowiskiem pseudokibiców różnych klubów sportowych, a zebrany materiał dowodowy wskazuje, że członkowie gangu nielegalnie kupili broń palną, najprawdopodobniej w celu ochrony swoich interesów.

Pierwsze uderzenie w gang policjanci CBŚP przeprowadzili w kwietniu 2022 roku, kiedy to w województwie wielkopolskim zatrzymali 7 mężczyzn biorących udział w przeładunku towaru. Okazało się, że wśród ziemniaków przywiezionych z Hiszpanii, przemycono także 158 paczek zawierających marihuanę. Podczas przeszukań domów, mieszkań i innych pomieszczeń użytkowanych przez zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli i przejęli kolejne 51 paczek z marihuaną. Łącznie policjanci wówczas zabezpieczyli 237 kg marihuany. Niemal w tym samych czasie, dzięki informacji przekazanej przez policjantów CBŚP, służby niemieckie w okolicy Dusseldorfu zatrzymały 2 osoby i przejęły ponad 6,6 kg marihuany. Narkotyk ukryty był również wśród transportu z ziemniakami.

 

W ostatnich wydarzenia uczestniczyło natomiast ponad 100 funkcjonariuszy, którzy prowadzili działania w trzech województwach - lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim. 

Zatrzymano 14 osób, zabezpieczono także  około 200 tys. zł w różnej walucie oraz biżuterię wartą blisko 450 tys. zł.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty. Prokuratur zarzucam im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w wewnątrzwspólnotowym przewozie środków odurzających.

- Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogli uczestniczyć w przemycie ponad 3 ton marihuany, o czarnorynkowej wartości 150 mln zł- czytamy w komunikacie.

Działania w Hiszpanii

Na terenie Hiszpanii funkcjonariusze Guardia Civil i Policia Nacional, przy wsparciu policjantów CBŚP, zatrzymali 6 osób, które zostały tymczasowo aresztowane.

- Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 530 tys. euro oraz 5 sfałszowanych dokumentów tożsamości. W stosunku do tych zatrzymanych wszczęto już procedurę ekstradycyjną - wskazuje policja.

Łącznie w śledztwie występuje już 42 podejrzanych, u których policjanci zabezpieczyli m.in. 260 kg marihuany, 5 kg amfetaminy, kokainę, 3 jednostki broni palnej wraz z amunicją, a także ok. 3 mln zł w gotówce w różnej walucie oraz zabezpieczono nieruchomości warte około 1,9 mln zł.

(Źródło: Policja.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%