Zamknij

Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Jak zapisać dziecko?

13:24, 31.05.2023 Źródło: gov.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Ministerstwo Zdrowia Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Ministerstwo Zdrowia

Od 1 czerwca będzie można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zapisy już ruszyły. 

O wprowadzeniu darmowej, dobrowolnej szczepionce przeciw HPV poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

- Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie, zapobiegać nowotworom, wprowadzamy bardzo konkretne rozwiązania - mówił i przypomniał, że ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy - niestety ponad połowa przegrywa tę walkę.

Premier ma nadzieję, że dzięki wdrożeniu tego programu wkrótce się to zmieni. 

Minister zdrowia Adam Niedzieliski wskazał, że szczepione będą systematycznie kolejne roczniki dziewcząt i chłopców. 

- Zaczynamy od dzieci 12 i 13-letnich. Będzie działać specjalna infolinia, pod numerem 989. Można też zapisać dziecko przez internet - informował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister podkreślił, że dołączamy do grupy państw, które już prowadzą powszechne szczepienia przeciw HPV i skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory.

Szczepionki przeciw HPV są już we wszystkich wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Placówki POZ zaczęły je odbierać. Już zgłosiło się ponad 1,4 tys. punktów szczepień. Zapisując dziecko na szczepienie można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9).

Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn.

- Polska wpisuje się w założenia WHO i stworzyła plan likwidacji raka szyjki macicy jako problem zdrowia publicznego. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90% - wyjaśniał dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego.

Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH wskazała z kolei na bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV, które funkcjonują na rynku od 15 lat. - W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek - informowała.

Badania jednoznacznie pokazują, że skuteczność szczepień nastolatków jest największa, bo następują przed pierwszym kontaktem z wirusem. W przypadku szczepień 12 i 13-latków podajemy tylko dwie dawki szczepionki.

- Jestem szczęśliwa, że możemy zabezpieczyć dzieci przed wirusem HPV, który może przerodzić się w ciężką chorobę nowotworową. Przeszłam przez wszystkie jej etapy, walczyłam o swoje życie 1,5 roku. Dlatego apeluję do rodziców: zaszczepcie dzieci - podsumowała Ida Karpińska z fundacji Kwiat Kobiecości.

(Źródło: gov.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%