Zamknij

Tego dnia odbędą się wybory parlamentarne? Jest nieoficjalny termin

11:50, 24.05.2023 Źródło: Onet.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jarosław Jędrkowiak, Gostyn24.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jarosław Jędrkowiak, Gostyn24.pl

Wybory parlamentarne mogą odbyć się 15 października. Jak informuje Onet, za tą datą opowiada się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości.

Wyznaczenie dnia głosowania do Sejmu oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązkiem głowy państwa.

Zgodnie z Konstytucją RP, wybory do Sejmu i Senatu muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy i w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od początku kadencji Sejmu i Senatu (czyli cztery lata od 12 listopada 2019 roku). 

Prezydent Andrzej Duda musi wybrać jedną z czterech dat wyborów. 

Dzień wyboru przez Polaków posłów oraz senatorów musi wybrać jedną z dat - 15 października 2023 (niedziela), 22 października 2023 (niedziela), 29 października 2023 (niedziela),  5 listopada 2023 (niedziela).  

Dokładny termin poznamy prawdopodobnie w sierpniu. Prezydent na ogłoszenie daty wyborów ma czas do 12 sierpnia, a jak mówi jeden z prezydenckich ministrów w rozmowie z Onetem, "prezydent zamierza z tego czasu w pełni skorzystać".

Nieoficjalnie: Wybory parlamentarne odbędą się 15 października

Datę przeprowadzenia wyborów, w trzech źródłach, potwierdził Onet. Data 15 października, za którą opowiada się Prawo i Sprawiedliwość nie jest przypadkowa. 

Jak podają źródła Onetu, rządzącym ma zależeć na tym, by kampania wyborcza była możliwie jak najkrótsza. 

Ponadto na 15 października przypada Dzień Papieski, a to miałoby być powodem mobilizacji konserwatywnego i prawicowego elektoratu. 

- Po trzecie PiS wybierając właśnie tę datę, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że wielu księży z ambon będzie w tym dniu jasno wskazywało wartości i wybory, którymi powinni kierować się wierni. A to w trakcie trwania ciszy wyborczej może w końcowym rozrachunku mieć istotne znacznie - informuje Onet. 

 

(Źródło: Onet.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%