Zamknij
REKLAMA

Czym objawia się łuszczyca stawowa?

15:45, 27.04.2022 | materiały partnera

Łuszczyca stawowa to dolegliwość dotykająca dużą część osób cierpiących na zwyczajną łuszczycę. Najczęściej atakuje stawy kręgosłupa. Podpowiadamy, jakie są objawy łuszczycy stawowej i jak sobie z nią radzić.

Łuszczyna stawowa — podstawowe informacje

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba pojawiająca się u osób cierpiących na łuszczyce. Według najnowszych badań dotyka około 15% ludzi zmagających się z tą dolegliwością. Najczęściej są to osoby pomiędzy 20 a 50 rokiem życia, rzadziej młodzież oraz dzieci. Przyczyny opisywanej choroby nie są do końca wyjaśnione. Z całą pewnością jest to problem o podłożu immunologicznym, jednak mechanizm jego powstawania pozostaje niewyjaśniony.

Według wielu specjalistów głównymi przyczynami zewnętrznymi, które mogą prowadzić do powstania opisywanego schorzenia, są: zakażenie bakteryjne i wirusowe oraz urazy mechaniczne. Istnieje zależność pomiędzy częstotliwością występowania łuszczycy stawowej a podatnością stawów na różnego rodzaju uszkodzenia.

Czym objawia się łuszczyca stawowa?

Łuszczyca stawowa może wiązać się z występowanie wielu różniących się od siebie objawów. W wielu przypadkach jej przebieg wygląda zupełnie inaczej niż w innych. Łuszczycowe zapalenie stawów może objawiać się zmianami skórnymi, takimi jak powstawanie grudek lub krostek. Tego rodzaju deformacje mogą występować na skórze całego ciała.

W wielu przypadkach jest to rogowacenie w okolicy paznokci. Kolejnym często spotykanym objawem łuszczycy stawowej jest silny ból i zapalenie stawów kręgosłupa. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości narzekają na ograniczenie ruchomości wielu kręgów, w tym: szyjnych, lędźwiowych oraz piersiowych.

Ponadto, opisywana choroba może wiązać się z bólami, obrzękami i sztywnością wielu innych stawów. Często są to kolana oraz nadgarstki, co nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Kolejny objaw łuszczycy stawowej to zapalenie błony naczyniowej oka. Ponadto opisywana dolegliwość wiąże się z negatywnym wpływem na funkcjonowanie układu nerwowego. Wynikiem takiego oddziaływania są zaburzenia nastroju, uczucie apatii, a nawet depresja.

Leczenie łuszczycy stawowej

W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów najczęściej stosowanym remedium okazuje się być wykorzystanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W celu ich przepisania lekarz musi wykluczyć inne podobne dolegliwości. Mogą to być: reumatoidalne zapalenie stawów lub dotyczące ich zwyrodnienia, które często leczy się przy pomocy sterydów. Łuszczyca stawowa może wiązać się z koniecznością zastosowania glikokortykosteroidów, które powinny być podawane nie częściej niż raz na miesiąc. Taka kuracja może zapobiec przyśpieszeniu niszczenia stawu.

W innych sytuacjach lekarze decydują się na zastosowanie leków, które mają za zadanie modyfikacje przebiegu choroby skóry. W przypadku wystąpienia obwodowej postaci łuszczycy stawowej dobrym rozwiązaniem okaże się być metotreksat. W sytuacji, gdy wymienione leki okazują się być nieskuteczne, lekarze mogą zdecydować się na zastosowanie środków modyfikujących biologiczny przebieg choroby.

Dowiedz się więcej na https://www.febumed.com.pl/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%