Zamknij

Skarpety uciskowe- skuteczna walka z żylakami

15:31, 22.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:31, 22.11.2021

Żylaki to bardzo częste schorzenie, którego przyczyną może być zarówno nadmierne przeciążenie nóg, jak i siedzący tryb życia. Nieleczone żylaki bardzo często uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, co wpływa na jakość życia. Jednak schorzenie to jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale także estetycznym. 

Kompresjoterapia to jedna z metod leczenia, a także zapobiegania powstawania żylaków. W metodzie tej wykorzystywane są różnego rodzaju wyroby uciskowe, którymi są m.in. skarpety uciskowe. Odpowiednio dobrane skarpety to potwierdzona medycznie skuteczność stosowana w profilaktyce i leczeniu żylaków w różnych stadiach zaawansowania. 

Jak działają skarpety przeciwżylakowe?

Skarpety uciskowe mają przede wszystkim działanie lecznicze. Głównym ich celem jest poprawne odprowadzanie krwi żylnej z dolnych partii nóg. Skarpety to nieinwazyjny i bezpieczny sposób na walkę z żylakami, zarówno w początkowej fazie choroby, jak i na zaawansowanym etapie. Jak dokładnie działają skarpety przeciwżylakowe?

Zadaniem tych produktów jest pobudzanie krążenia krwi poprzez wywieranie odpowiedniego ucisku na nogę. Skarpety uciskowe zostały skonstruowane w taki sposób, aby uciskały nogę od kostki w górę. Jednak, aby kompresjoterapia z użyciem wyrobów uciskowych była naprawdę skuteczna, należy właściwe dobrać wyroby medyczne, o stopniu kompresji dostosowanym do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Jak dobrze dobrać skarpety uciskowe?

Stopień kompresji skarpet uciskowych podawany jest w minimetrach słupa rtęci (mmHg). Im większy stopień kompresji, tym bardziej skarpety będą uciskać nogę. Wyróżniamy cztery stopnie ucisku: 

  • I stopień kompresji 18-21 mmHg

Najniższy stopień kompresji sprawdzi się w profilaktyce, aby zapobiec powstawaniu żylaków. I stopień kompresji nadaje się dla osób, którym nie tylko dokucza uczucie zmęczonych i opuchlizna nóg, ale także, u których występują drobne pajączki i popękane naczynka. 

  • II stopień kompresji 22-32 mmHg

Skarpety przeciwżylakowe o tym stopniu kompresji sprawdzą się u osób, które mają już widoczne żylaki czy pajączki. II stopień ucisku chroni przed postawaniem nowych zmian oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się już powstałych na całe nogi. 

  • III stopień kompresji 34-46 mmHg

Skarpety o III stopniu kompresji wywierają mocno wyczuwalny ucisk, dlatego są przeznaczone dla osób, które cierpią na przewlekłą niewydolność żylną oraz występują u nich duże obrzęki na nogach jak również owrzodzenia żylne. 

  • IV stopień kompresji >49 mmHg

Skarpety o tym stopniu ucisku charakteryzują się bardzo silną kompresją. Zalecane są przy zaawansowanych zmianach chorobowych oraz przy występowaniu obrzęków limfatycznych. 

Skarpety przeciwżylakowe dla mężczyzn

Mężczyźni równie często zmagają się z problemem, jakim są żylaki. Dlatego kompresjoterapia jest tak samo zalecana kobietom, jak i mężczyznom. Objawy takie, jak uczucie ciężkich nóg, opuchlizna, ból czy powstające pajączki, mogą być przyczyną powstania niewydolności żylnej. Nie można lekceważyć takich objawów i podjąć konkretne kroki. Noszenie skarpet uciskowych przez mężczyzn w znacznym stopniu usprawnia krążenie krwi w kończynach dolnych. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, a skarpety uciskowe męskie doskonale Ci w tym pomogą!

Czym tak naprawdę są żylaki?

Żylaki to tak naprawdę jednostka chorobowa o nazwie: Przewlekła Niewydolność Żylna Kończyn Dolnych i jak sama nazwa wskazuje jest to schorzenie przewlekłe, nie możemy go więc całkowicie wyleczyć a jedynie zahamować jego rozwój. Pamiętajmy nie leczona Przewlekła Niewydolność Żylna prowadzi do rozwoju choroby i przejścia do jej kolejnego stadium. Poszczególne stadia choroby doskonale przedstawia klasyfikacja CEAP – https://veera.pl/ceap 

Jak prawidłowo stosować skarpety uciskowe?

Skarpety żylakowe to wyroby, które nie wyeliminują żylaków, ale pomogą złagodzić objawy oraz zapobiec powstawaniu powikłań. Jednak, aby skarpety przyniosły zamierzone efekty, należy je prawidłowo zakładać oraz stosować regularnie. Przede wszystkim skarpety należy zakładać rano, zaraz po wstaniu z łóżka, ponieważ wtedy nogi nie są obrzęknięte.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%