Zamknij
REKLAMA

Jak poradzić sobie z nagłymi wydatkami?

14:37, 15.09.2021 | materiały partnera

Powody, które stoją za pilną potrzebą dodatkowej gotówki, mogą być bardzo różne. Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju wydatek pojawił się na Twojej drodze, warto wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie w sytuacjach, kiedy nagłe potrzeby stają się zbyt dużym obciążeniem dla portfela. Nie pozwól, by przytłoczyły Cię bieżące należności - zadbaj o stan swoich finansów i nie martw się opóźnieniami czy odsetkami.

Domowy budżet, czyli jak i dlaczego warto planować swoje wydatki

Jakie korzyści oferuje dobrze zaplanowany budżet? To przede wszystkim odzyskanie kontroli nad swoimi finansami. Kiedy wydajesz regularnie małe kwoty, często nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele środków faktycznie ubywa z Twojego konta. Gdy zbierzesz takie niewielkie wydatki z całego miesiąca, może zdziwić Cię wysokość otrzymanej sumy. Często wystarczy jednak stworzenie listy najpotrzebniejszych wydatków, by podobnych niespodzianek uniknąć. Nie chodzi tu oczywiście o odmawianie sobie przyjemności, a kontrolowanie ilości wydawanych pieniędzy, tak by nie zaskoczył Cię brak środków na koncie z powodu kilku nadprogramowych zakupów.

Planowanie swoich wydatków warto zacząć od oszacowania miesięcznych kosztów utrzymania. Wyróżnić można tu dwa rodzaje opłat:

  • niezbędne, wśród których są na przykład czynsz, raty, rachunki za prąd, wodę, telefon, koszt dojazdu do pracy, żywności czy leków,
  • dodatkowe, czyli m.in. wydatki ponoszone z tytułu wykupionych subskrypcji, wizyt w restauracjach czy zakupów związanych z hobby lub rozrywką.

Po odjęciu uzyskanej w ten sposób sumy od wysokości swoich zarobków otrzymasz kwotę, którą możesz przeznaczyć na inne cele, np. opłacenie wakacji, czy odłożyć jako oszczędności na czarną godzinę. Jeśli jednak po porównaniu planowanych wydatków z przychodami okaże się, że obie kwoty są do siebie bardzo zbliżone lub nawet dają wynik ujemny, warto jeszcze raz przejrzeć każdy punkt listy i poszukać elementów, na których możesz zaoszczędzić.

Jak pogodzić nagły wydatek i brak środków na koncie?

Niestety nawet najdokładniejsze planowanie nie zawsze wystarcza do uniknięcia problemów z płynnością finansową, ponieważ wielu rzeczy po prostu nie jesteś w stanie przewidzieć. Kiedy na koncie nie masz oszczędności lub są one niewystarczające na pokrycie wszystkich bieżących należności, musisz znaleźć inny sposób na podreperowanie swojego budżetu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą pożyczki pozabankowe, które oferują dodatkowy zastrzyk gotówki szybko i bez wielu formalności. Warto jednak już w momencie wyboru oferty zadbać o to, by uregulowanie zaciągniętego zobowiązania nie prowadziło do dalszych trudności. Wówczas są to pożyczki krótkoterminowe, które wymagają zwrotu całej sumy w krótkim czasie. Inaczej jest w przypadku pożyczek domowych - również charakteryzują się prostym i szybkim procesem pożyczkowym, ale ich spłata rozłożona jest na wygodne tygodniowe raty. Sprawdź, na co możesz liczyć, decydując się na pożyczkę w swoim domu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%