Zamknij
REKLAMA

Czy dochód z wynajmu liczy się do zdolności kredytowej?

09:10, 11.06.2021 | materiały patnera

Już od dłuższego czasu ceny nieruchomości utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. To sprawia że niewiele osób jest w stanie kupić mieszkanie za gotówkę i decyduje się na zaciągnięcie hipoteki. Chcąc wziąć kredyt hipoteczny musimy posiadać zdolność kredytową. Czy wliczają się do niej dochody z wynajmu? Sprawdzamy.

Zdolność kredytowa – co się wlicza?

Deweloperzy w Sochaczewie mają w ofercie mieszkania o różnym metrażu i układzie pomieszczeń, dzięki czemu osoby, które szukają w okolicy nieruchomości, często decydują się na zakup właśnie z rynku pierwotnego. Tak jak już wspomnieliśmy, ceny na rynku już od dłuższego czasu utrzymują się na wysokim poziomie, dlatego też wiele osób decydując się na zakup lokalu musi zaciągnąć kredyt. Jeśli i my myślimy o hipotece, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że aby uzyskać pozytywną decyzję musimy posiadać zdolność kredytową. Co na nią wpływa?

Na to czy posiadamy zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest wysokość i źródło dochodów. Oprócz tego, do zdolności kredytowej wlicza się ilość i wysokość zobowiązań. Im mamy ich mniej, tym lepiej. Udzielając kredytów hipotecznych banki zwracają też uwagę na to, jak duże jest nasze gospodarstwo domowe, a także jak wygląda nasza historia kredytowa.

Co z dochodami z wynajmu?

Wspomnieliśmy, że jednym z ważniejszych czynników - jeśli nie najważniejszym - wpływającym na zdolność kredytową, jest źródło i wysokość dochodów. Od tego ile zarabiamy zależy czy bank uzna, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie czy też nie. Istotną informacją jest fakt, że kredytodawcy nie zawsze biorą pod uwagę wszystkie posiadane przez nas dochody. Jeśli uznają, że ich źródło jest nielegalne, albo niewystarczająco stabilne - nie będą ich wliczać, a to oznacza, że nasza zdolność kredytowa będzie niższa.

Jakich dochodów najczęściej nie uwzględniają kredytodawcy? Przede wszystkim alimentów, stypendiów, dodatków mieszkaniowych czy też dochodów z tytułu umowy o pracę na okres próbny. Co z dochodami z wynajmu? Tak naprawdę to, czy bank będzie je uwzględniał do zdolności kredytowej jest kwestią indywidualną. Im dłużej wynajmujemy mieszkanie, tym większa szansa, że uzyskamy kredyt hipoteczny, natomiast są banki, które nie uwzględniają tego typu dochodów nawet w przypadku, gdy wnioskodawca odpowiednio je udokumentuje.

Co trzeba wiedzieć, chcąc zaciągnąć kredyt na wynajem nieruchomości?

Ponieważ deweloperzy w Sochaczewie mają w ofercie mieszkania, które idealnie nadają się pod wynajem, wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie kupić takiej nieruchomości na kredyt, a następnie spłacać go z dochodów uzyskanych od najemców. To często spotykana praktyka.

Jeśli chcemy wziąć kredyt na wynajem, musimy pamiętać o tym, że nie każdy bank będzie uwzględniał dochody z wynajmu, a jeśli tak się wydarzy, będzie wymagał również dochodów z innych źródeł. Co do wynajmu, kredytodawcy, którzy wliczają go do zdolności kredytowej, za warunek konieczny uznają prowadzenie wynajmu przez okres przynajmniej 6 miesięcy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%