Zamknij

Warunki zabudowy ? jak uzyskać?

09:45, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:46, 18.05.2021

Własny dom według indywidualnego, dopasowanego do wytycznych projektu w urokliwej okolicy jest marzeniem niemal każdego. Niestety, warto wiedzieć, że nie w każdym miejscu można wybudować dowolną nieruchomość. Należy przestrzegać miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu gmina jest w stanie zachować ład i porządek przestrzenny. Jednak w przypadku, gdy dokument – z różnych przyczyn – nie został sporządzony lub nie jest dostępny, niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Warunki zabudowy – kiedy decyzja może zostać wydana?

Nie w każdej sytuacji decyzja o warunkach zabudowy może zostać wydana. Warunkami niezbędnymi, które trzeba spełnić łącznie, są:

  • istnienie na przynajmniej jednej sąsiedniej działce zabudowań (z wyłączeniem zabudowy zagrodowej przy znacznej powierzchni działki) – co ważne, nieruchomość sąsiadująca musi mieć dostęp do tej samej drogi publicznej,
  • działka musi mieć dostęp do drogi publicznej,
  • planowanie lub istnienie odpowiedniego uzbrojenia terenu odpowiadającemu zabudowie,
  • działka nie wymaga przekształcenia gruntu z rolnego lub leśnego na umożliwiający zabudowę.

Jeśli grunt spełnia wymienione wyżej warunki, można złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jak uzyskać warunki zabudowy?

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy wiąże się z koniecznością napisania i złożenia odpowiedniego wniosku, w którym należy zawrzeć:

  • dane właściciela gruntu,
  • dokładne oznaczenie nieruchomości i jej granice – oznaczone na mapie zasadniczej,
  • opis planowanej inwestycji,
  • sposób zaopatrzenia nieruchomości w media oraz opis infrastruktury technicznej,
  • wpływ na środowisko.

Najczęściej dostępne są gotowe formularze, z których można skorzystać, by zaoszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko pomyłek. Najmniej problemów sprawia oczywiście budownictwo jednorodzinne. Przykładowo, nowe domy w Warszawie są o wiele prostsze w obsłudze procesowej niż hale magazynowe, elektrownie czy nawet zabudowania wielokondygnacyjne. Warto wspomnieć, że jeśli inwestorem jest podmiot prawny, razem z wnioskiem o warunki zabudowy należy złożyć także wypis z KRS wydany w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Wniosek o warunki zabudowy – gdzie należy złożyć i ile się czeka?

Dokument o wydanie warunków zabudowy należy złożyć w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta. W dniu dostarczenia wniosku cała procedura rozpoczyna swój bieg. Według przepisów urząd ma 2 miesiące na wydanie decyzji, ale z reguły trwa to znacznie dłużej. Postępowanie może zostać zawieszone na okres maksymalnie 9 miesięcy od złożenia dokumentu. Sporo komplikacji może spowodować także przystąpienie do uchwalenia planu miejscowego zagospodarowania danego terenu przez gminę. Postępowanie dotyczące wydania decyzji zostaje wstrzymane i może ruszyć dopiero po 2 miesiącach bezczynności, czyli niepodjęcia żadnej uchwały dotyczącej zabudowy.

Uzyskanie warunków zabudowy nie jest trudne ani skomplikowane. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Oczekiwanie na decyzję może zająć nawet kilka miesięcy, a w pewnych przypadkach i rok.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%