Zamknij

Rodzaje pasz dla bydła - Jakie wyróżniamy?

00:00, 08.01.2021 artykuł sponsorowany

Aby pasza dla bydła w pełni pokrywała zapotrzebowanie zwierząt na składniki odżywcze, musi odznaczać się odpowiednią jakością. Wpływa na to zarówno jej skład, jak i sposób magazynowania - np. brak zanieczyszczeń, pleśni, zawilgoceń czy przemarznięcia. Pasze bydła dzieli się na objętościowe suche, objętościowe soczyste oraz treściwe, a także różne dodatki mineralno witaminowe. Ich odpowiedni dobór i jakość generują prawidłowy rozwój zwierząt, a tym samym przyczyniają się do wzrostu produktywności. Jak wygląda klasyfikacja pasz dla bydła?

Aby pasza dla bydła w pełni pokrywała zapotrzebowanie zwierząt na składniki odżywcze, musi odznaczać się odpowiednią jakością. Wpływa na to zarówno jej skład, jak i sposób magazynowania - np. brak zanieczyszczeń, pleśni, zawilgoceń czy przemarznięcia. Pasze bydła dzieli się na objętościowe suche, objętościowe soczyste oraz treściwe, a także różne dodatki mineralno witaminowe. Ich odpowiedni dobór i jakość generują prawidłowy rozwój zwierząt, a tym samym przyczyniają się do wzrostu produktywności. Jak wygląda klasyfikacja pasz dla bydła?

Pasze objętościowe soczyste

Do pasz objętościowych soczystych zaliczają się przede wszystkim zielonki, pozyskiwane z koszenia upraw polowych i pastwisk. Należą do nich zioła, trawy oraz rośliny motylkowe, np. koniczyny czy lucerna. Ich wartość odżywcza uzależniona jest od składu roślinnego - mogą być np. bogate w białko, poprawiać perystaltykę czy usprawniać działanie narządów wewnętrznych.

Pasze objętościowe soczyste to także kiszonki, np. z traw, zbóż i kukurydzy.

Przeczytaj również: Jak zrobić dobrą kiszonkę z kukurydzy

Wyrabia się je w procesie fermentacji roślin, w trakcie którego wytwarzany kwas mlekowy zapewnia skuteczne konserwowanie. Do tego typu pasz zalicza się również warzywa okopowe, takie jak marchew, buraki czy ziemniaki. Wyróżniają się dużą zawartością łatwostrawnych węglowodanów, dzięki czemu mają wysoką wartość energetyczną. Uzupełnieniem pokarmu objętościowego soczystego są produkty uboczne przemysłu spożywczego, np. pulpa ziemniaczana, melasa czy wysłodki buraczane.

Pasze objętościowe suche

W klasyfikacji pasz objętościowych suchych wyróżnić można przede wszystkim siano, czyli wysuszone zielonki. Jego wartość odżywcza jest uzależniona od składu traw, ziół i innych roślin, z których zostało przygotowane. Siano ma kluczowe znaczenie w żywieniu bydła w sezonie zimowym, ze względu na brak dostępu do świeżych zielonek na pastwisku.

Tego rodzaju pasza objętościowa sucha wpływa na stymulację oraz utrzymanie prawidłowego trawienia u zwierząt. W żywieniu bydła wykorzystuje się również słomę, czyli resztki po korzeniu zbóż. Mimo niskiej wartości energetycznej i niewielkiej zawartości składników pokarmowych, jest ona bardzo istotna dla stymulacji przebiegu procesów trawiennych - pobudza zarówno przeżuwanie, jak i perystaltykę jelit.

Pasze treściwe

Pasza treściwa to żywność bogata pod względem odżywczym. Dotyczy to zwłaszcza ziaren zbóż, które są bardzo dobrym źródłem węglowodanów. Do takiej żywności należą również otręby, czyli zasobne w białko produkty uboczne obróbki zbóż. Wysoką zawartością białka, fosforu i potasu wyróżniają się nasiona roślin strączkowych. Wymagają one jednak ostrożnego skarmiania, ze względu na ryzyko powodowania pienistych wzdęć żwacza w przypadku jednorazowego spożycia w dużych ilościach.

Przeczytaj również: Jak zrobić dobrą sianokiszonkę dla koni

Pasze treściwe dla bydła to również śruty poekstrakcyjne, czyli bogate w białko produkty śrutowania nasion strączkowych i zbóż - np. śruta sojowa czy rzepakowa. Do ich zalet należy niezmienna wartość odżywcza w skutek obróbki. W żywieniu konkretnych grup zwierząt stosuje się również pasze dla bydła w postaci premiksów i mieszanek przemysłowych, które dzięki wysokiej koncentracji składników odżywczych stanowią dobre uzupełnienie diety w witaminy, minerały, białko czy energię.

Dobór pasz w żywieniu bydła

Skład paszy dla bydła zawsze powinno się dobierać pod kątem potrzeb żywieniowych grup produkcyjnych lub pojedynczych zwierząt, w zależności od kierunku produkcji, masy ciała, wieku, rasy czy oczekiwanej wydajności. Sposób żywienia musi być prawidłowo dostosowany do aktualnych wymagań zwierząt, aby zapobiec chorobom metabolicznym.

U krów mlecznych pasza dobierana jest w zależności od stadium laktacji - w okresie okołoporodowym apetyt obniża się, a po osiągnięciu pożądanej wydajności mlecznej konieczne jest większe skoncentrowanie dawki pokarmowej. Krowy ras mięsnych mają inne zapotrzebowanie, przez co w lecie mogą żywić się jedynie na pastwisku, a zimą sianem i kiszonką. W przypadku bydła opasowego, pasze dobiera się w zależności od zakresu opasu. Przy intensywnym konieczne jest podawanie dobrej jakości pasz objętościowych soczystych, a w półintensywnym stosuje się niewielką dawkę pasz treściwych, pastwiskową zielonkę oraz gospodarcze pasze objętościowe. Cielęta z kolei wymagają podawania mleka w postaci siary, a siano wprowadza się do diety ok. 5 dnia po urodzeniu.

Wozy paszowe w uprawie bydła

W żywieniu bydła ważną rolę odgrywają paszowozy, które pozwalają na efektywne rozdzielanie paszy i ułatwiają dozowanie pokarmu zwierzętom. Aby uniknąć ryzyka najechania na rozsypany materiał i zapewnić wysoką precyzję pracy, konieczne jest korzystanie z odpowiednio zaprojektowanych oraz bezpiecznych rozwiązań.

Taką charakterystyką wyróżnia się wóz paszowy BVL, który korzysta z opatentowanego systemu Exact Dosing System. Rozwiązanie to pozwala na rozdzielanie paszy w sposób szybki, łatwy, nieprzerwany i równomierny, za sprawą asymetrycznie ulokowanych otworów wysypowych. Dodatkowym zabezpieczeniem dla użytkowników i zwierząt jest gumowa, fałdowana nakładka ochronna na wysypie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%