Zamknij

Ból w klatce piersiowej - czy może zwiastować chorobę?

19:13, 06.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:45, 07.05.2020

Ból w klatce piersiowej zawsze niepokoi. I słusznie! To może być objaw poważnych problemów z sercem. Kiedy iść do lekarza, a kiedy bóle w klatce piersiowej mają niegroźne podłoże i można zaczekać z wizytą?
 

Skąd bierze się ból w klatce piersiowej?

Nawet młodej, zdrowej osobie może zdarzyć się kilka razy w życiu nagłe ukłucie w sercu czy inny rodzaj bólu w klatce piersiowej. Takie pojedyncze objawy nie powinny niepokoić. Jeśli jednak powtarzają się często, to lepiej powiedzieć o tym lekarzowi. Tu omówione zostaną różne przyczyny bólu w klatce piersiowej.

Niegroźne przyczyny bólu w klatce piersiowej

  • Ból dławicowy – pojawia się np. po gwałtownym wysiłku fizycznym czy na mrozie. Jego przyczyną jest chwilowe niedokrwienie serca. Mija samoistnie. Powinien niepokoić tylko wtedy, gdy trwa ok. 20 minut dłużej.
  • Refluks – może być odczuwany jako piekący ból w okolicy klatki piersiowej. Wystarczą leki dostępne bez recepty.
  • Ból mięśniowo-szkieletowy – jeśli trwa ponad tydzień i występuje po urazie, to mogło dojść do uszkodzenia mięśni czy szkieletu. Jeśli jednak pojawia się na drugi dzień po jeździe na nartach czy ciężkiej pracy i trwa przez kilka dni, to jest naturalnym odpowiednikiem zakwasów ze strony mięśni tułowia. Może objawiać się jako ból w klatce piersiowej i plecach.
  • Za dużo napojów energetycznych, przyjmowanie narkotyków – radykalnie przyspieszona akcja serca może objawiać się bólem w klatce piersiowej. Jeśli szybko przechodzi samoistnie, to nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Osoby, które zauważają takie problemy coraz częściej, muszą jednak jak najszybciej zrezygnować z tego typu substancji, o ile nie chcą uszkodzić swojego układu sercowo-naczyniowego. Zdarza się, że mało zauważalne z początku objawy z czasem przeradzają się w kołatanie serca lub zapalenie mięśnia sercowego.

Poważne przyczyny bólu w klatce piersiowej

Do najpoważniejszych przyczyn bólu w klatce piersiowej należą problemy kardiologiczne. Szczególnie osoby po 50. roku życia, które palą, źle się odżywiają lub żyją w stresie, i odczuwają ból w klatce piersiowej, powinny zgłosić się na EKG, by wykluczyć tego typu schorzenia. Należy do nich np. tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej, zapalenie mięśnia sercowego czy zawał. Inne możliwe przyczyny bólu dolnej części klatki piersiowej to zapalenie trzustki. Wówczas towarzyszą mu wymioty.

Jeśli razem z bólem w klatce piersiowej pojawia się kaszel czy świszczący oddech, to może chodzić o choroby układu oddechowego. Najczęstsze to:

  • POChP,
  • zatorowość płucna,
  • zapalenie płuc,
  • odma prężna,
  • odma opłucnowa.
     

Jeśli żadne z powyższych schorzeń nie stoi za bólem w klatce piersiowej, warto jeszcze wykluczyć półpasiec czy nowotwór. Idąc do lekarza z bólem klatki piersiowej, najlepiej zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków. 

Ból w klatce piersiowej a nerwica

U niektórych stres czy silne emocje takie jak gniew, czy wstyd objawiają się przyspieszonym biciem serca. Z czasem może on przerodzić się w ból w klatce piersiowej. Dlatego niektórzy pacjenci po nieskutecznym leczeniu samych objawów bólu w klatce piersiowej, trafiają wreszcie do psychologa, gdzie zaczynają pracować nad emocjami i szybko pozbywają się bólu. Najczęściej nerwicowego bólu w klatce piersiowej można pozbyć się za pomocą wielu różnych łączonych technik. Może to być znalezienie zdrowych sposobów na wyrażanie gniewu, jak lekcje boksu czy arteterapia. Przydadzą się też skuteczne techniki relaksacyjne, takie jak przebywanie na łonie natury, chodzenie na basen czy taniec. 

Czasem konieczna jest terapia, która wyjaśni, dlaczego pacjent tak często się denerwuje, że aż odczuwa nerwicowy ból w klatce piersiowej. Pomoże dotrzeć do podłoża narastającego stresu czy wstydu. 

Może być też tak, że nerwobóle w klatce piersiowej i stres wiążą się z czynnikami zewnętrznymi, jak agresywny partner, stosujący mobbing szef czy olbrzymi stres w pracy. Wtedy ból może ustąpić, gdy pacjent zapewni sobie optymalne warunki życiowe.


 

Bibliografia:

Kaźmierczak-Dziuk, M. Grzęda, J. Kowal, Ból w klatce piersiowej – podobne objawy, a różne rozpoznania i przebieg kliniczny – opisy przypadków, Pediatr Med Rodz 2011, 7 (4), p. 401-408

Praca zbiorowa, Ból w klatce piersiowej, Klinika Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych PUM
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%