Zamknij

Przedszkole Montessori w Warszawie – dlaczego warto zapisać do niego swoje dziecko?

14:54, 19.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:54, 19.09.2022
pixabay pixabay

Maria Montessori nazwała swoją metodę systemem dydaktycznym, w którym dziecko rozwija się samodzielnie, opierając się na przygotowanym specjalnie środowisku. Kluczowa zasada metody Montessori brzmi „pomóż mi zrobić to samemu”. Oznacza to, że dorosły wie, czym dziecko się interesuje, zapewnia mu bazę do ciekawych zajęć i uczy, jak z niej korzystać. Przedszkola Montessori funkcją w całej Polsce, również w Warszawie. Dlaczego warto zapisać do jednego z nich swoje dziecko?

Podstawowe zasady techniki Montessori w integracyjnych przedszkolach w Warszawie

Montessori to metoda wczesnego rozwoju, więc starsze dzieci uczą młodsze, nabywając przy tym wiele pozytywnych cech, takich jak zdolności przywódcze czy swobodne wypowiadanie się przed publiką. Młodsze dzieci uczą się dbać o siebie nawzajem – kształtuje się pomoc i współpraca.

Przedszkole Montessori w Warszawie prowadzi zajęcia w specjalnie przygotowanym środowisku. Sala zabaw podzielona jest na kilka części i znaleźć w niej można strefy:

  • przyrodnicze,
  • życia praktycznego,
  • sensoryczne,
  • językowe,
  • matematyczne
  • twórcze,
  • zabawowe,
  • sportowe.

Dziecko może wybierać takie aktywności, jakie podobają mu się najbardziej, nawet przez cały dzień. Zadaniem nauczyciela jest dostosowanie się do zainteresowań podopiecznego. Ważne jest, aby dać maluchowi swobodę myślenia, działania i odczuwania. W ten sposób dzieci mogą się uczyć z łatwością i przyjemnością, bez rywalizacji z rówieśnikami.

Przedszkole Montessori w Warszawie – jak wyglądają zajęcia?

Dorosły odgrywa w procesie uczenia drugorzędną rolę — nie jest mentorem, lecz pomocnikiem. Zadaniem nauczyciela jest wzbudzanie w dziecku zainteresowania światem. Opiekun komunikuje się z maluchami, ale nie narzuca własnego zdania, ani nie doprowadza ich do „jednej słusznej odpowiedzi”, z jaką często można się spotkać w tradycyjnych placówkach oświatowych.

Zdecydowanie istnieją zasady, które pomagają usprawnić procesy w grupie Montessori. Na przykład po przeczytaniu książki, należy odłożyć ją z powrotem, skąd dziecko ją wzięło. W ten sposób dzieci uczą się utrzymywania porządku. Nie ma też mowy o przejawianiu agresji do rówieśników czy ryzykownych zachowań – nauczyciele czuwają nad tym, by nauka odbywała się w maksymalnie bezpiecznych warunkach.

Dziecko w przedszkolu Montessori skupia się na rozwoju drobnej motoryki oraz zmysłów — wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. Maria Montessori uważała, że zgrabne działania z małymi przedmiotami kształtują intelekt, rozwijają mowę, uwagę i pamięć. Dlatego jej system zawiera wiele czynności polegających na nawlekaniu przedmiotów, odgadywaniu ich po dotyku i fakturze oraz sortowaniu.

Krytyka i zakazy są niedopuszczalne. Dziecko ma prawo do popełniania błędów, ponieważ dzięki temu staje się zdolne do czynnego analizowania i wyciągania wniosków. Samodzielność jest pielęgnowana w dziecku, dzięki czemu może ono wyrosnąć na świadomego i pewnego siebie nastolatka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%