Zamknij
REKLAMA

W jaki sposób rozliczać dotację unijną i kto może nam pomóc?

12:34, 28.06.2022 | materiał promocyjny
Skomentuj

Chcąc rozwijać firmę bądź fundację, można postawić na dotacje unijne. Środki pochodzące z Unii Europejskiej mogą być przeznaczone na różne cele. Niezależnie jednak od tego, jakie inwestycje chcemy nimi sfinansować, musimy pamiętać, że niezbędne jest także rozliczenie dotacji unijnych. Jeśli o tym zapomnimy bądź zrobimy to w sposób nieprawidłowy, musimy liczyć się z tym, że otrzymane pieniądze będziemy musieli zwrócić. Dlatego przy rozliczeniu należy zachować szczególną ostrożność. Dobrym posunięciem są usługi doradcy unijnego, który może zająć się tym za nas.

Na co można otrzymać dotacje na rozwój firmy?

Decydując się na ubieganie o dotacje unijne, warto pamiętać, że ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Są one skonstruowane tak, aby pozwalały na sfinansowanie:

  • budowy/rozbudowy hal produkcyjnych;
  • zakupu maszyn, urządzeń, środków trwałych;
  • zakupu nieruchomości;
  • zakupu potrzebnych materiałów budowlanych;

Za pieniądze pochodzące z dotacji można również opłacić wykonanie robót budowlanych, a także uiścić należność za leasing, najem lub dzierżawę. Możliwości jest więc naprawdę mnóstwo, co oznacza, że większość firmy może znaleźć takie środki unijne, które wpisują się w indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Jak wygląda rozliczenie funduszy unijnych?

Na wstępie warto zaznaczyć, że dla wielu osób zdecydowanie trudniejsze niż wypełnienie wniosku o przyznanie dotacji jest rozliczenie się z otrzymanych pieniędzy. https://edoradca.pl/dotacje-unijne/rozliczenie-dotacji/ Odpowiednie dokumenty muszą być złożone w wyznaczonym terminie. Trzeba wskazać jak wykorzystaliśmy otrzymane pieniądze. Założenia, które wskazaliśmy we wniosku o dotację, nie mogą być zmienione na własną rękę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie wolno tego robić aż przez trzy lata od otrzymania dotacji. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie dokumenty niezbędne do rozliczenia dotacji zostaną wypełnione prawidłowo, warto postawić na pomoc doradcy unijnego. To osoba mająca wiedzę z zakresu funduszy unijnych, przed którą rozliczanie dotacji unijnych nie ma żadnych tajemnic.

Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku błędów podczas rozliczania dotacji unijnych?

Rezygnując z pomocy doradcy unijnego, należy pamiętać, błędy w rozliczeniu dotacji nie pozostają bez odzewu. Popełniając je, trzeba liczyć się z konsekwencjami. Najłagodniejszą z nich jest upomnienie i konieczność poprawy rozliczenia. Kara ta jest łagodna. Odpowiednie instytucje mogą również nałożyć na przedsiębiorcę kary nagany, która również nie jest zbyt dotkliwa. Zdecydowanie gorzej dzieje się wówczas, gdy jesteśmy zobowiązani do zwrócenia części bądź całości pieniędzy, które otrzymaliśmy. W tym miejscu widać, jak ważne jest prawidłowe rozliczanie dotacji unijnych.

Decydując się na skorzystanie z dotacji unijnej, należy pamiętać, że jednym z ciążących na nas obowiązków jest rozliczenie. Należy to zrobić w ściśle określonym terminie, dostarczając do wskazanej instytucji odpowiednie dokumenty. Doradca unijny to fachowiec, który może pomóc nam przejść przez rozliczenie bezbłędnie. Zadba on o to, aby wszystkie dokumenty zostały wypełnione prawidłowo.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%