Zamknij
REKLAMA

Dieta na bezsenność: co pić i jeść, aby spać spokojnie?

14:21, 17.05.2022 | materiał partnera

Trudności ze snem czy wręcz bezsenność to problem, który dotyka wielu Polaków. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Często jest to po prostu stres. Jednak równie częstą przyczyną bezsenności jest zła dieta. Oznacza to, że skutecznym sposobem na bezsenność może być po prostu zmiana złych wieczornych nawyków żywieniowych. Co zatem warto jeść i pić, aby nie mieć problemów ze snem?

Jakie produkty jeść wieczorem, a jakich unikać?

Warto podkreślić, że aby dobrze w nocy spać, wcale nie trzeba drastycznie zmieniać swojej diety. Często wystarczy jedynie kilka zmian. Głównie skupić trzeba się oczywiście na wieczornej kolacji. Śmiało, można powiedzieć, że dobra kolacja gwarantuje dobry sen. Zła, wręcz odwrotnie. Przygotowując kolację, pamiętać trzeba przede wszystkim o tym, aby ograniczyć węglowodany i białka. Mowa tu głównie o węglowodanach o niskim indeksie glikemicznym, które są długo trawione, co z kolei prowadzi często do problemów ze snem. Czego zatem nie powinno się jeść na kolację. Przede wszystkim białego ryżu, białego pieczywa, makaronów, ziemniaków, pierogów oraz słodyczy. Podobnie jest w przypadku produktów wysokobiałkowych. Unikać powinno się mięsa, ryb, drobiu oraz owoców morza. Czym te produkty zastąpić? Aby zapewnić sobie dobry sen, najlepiej na kolację spożywać takie produkty jak brązowy ryż, makaron z pełnej mąki, kasze, pieczywo pełnoziarniste ciemne oraz warzywa i owoce. Wysokiej jakości produkty, które świetnie sprawdzą się na kolację znaleźć można na Gazetkowo.pl.

Idealne menu na sen, czyli jakie?

Na dobry sen na pewno wpływają kwasy omega-3. Dlatego osoby borykające się z bezsennością powinny stawiać na produkty bogate właśnie w takie kwasy. Dobry sen w dużej mierze zależy od poprawnego funkcjonowania mózgu. Bardzo duży wpływ na to mają właśnie kwasy omega-3. W jakich produktach można je znaleźć? Przede wszystkim są to tłuste ryby. Mowa tu głównie o łososiu, makreli oraz sardynkach. Warto zatem włączyć te gatunki ryb do swojego wieczornego menu. Co jeszcze warto jeść? Sprawdź na blogu Gazetkowo.pl.

Czego nie pić przed snem?

Dużo powiedziano o tym, czego nie jeść i co jeść przed snem. Warto zatem wspomnieć jeszcze w kilku słowach o napojach. Wiele osób sądzi, że alkohol pomaga w zaśnięciu. Nie do końca jest to prawda. W zaśnięciu może alkohol być pomocny, ale pamiętać trzeba, że na pewno zdecydowanie przeszkadza w samym spaniu. Wynika to z tego, że w trakcie nocy przerywana on wielokrotnie głęboką fazę snu. Dlatego, choć po alkoholu można często szybciej zasnąć, to o poranku towarzyszyć będzie poczucie zmęczenia wynikające z niewyspania się. Przed snem nie powinno się również spożywać napojów zawierających kofeinę. Mowa tu o kawie, coli, ale i o herbacie. Co ważne, kofeina działać może nawet do 6 godzin. 

Kiedy spożywać kolację? 

Oprócz tego, co jeść na kolację, bardzo ważne jest również, kiedy ją spożywać. Przede wszystkim do kolacji nie powinno się siadać zbyt późno. Pamiętać bowiem trzeba, że po jej zjedzeniu organizm rozpocznie proces jej trawienia. To wiąże się ze wzrostem temperatury ciała, co często utrudnia zaśnięcie. Najlepiej, aby kolacja spożywana była na 2-3 godziny przed snem. Tyle czasu wystarczy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z zaśnięciem, które mogłyby być spowodowane nadmiernym obciążeniem żołądka.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%