Zamknij

Kombajny ziemniaczane – zasada działania i najczęstsze usterki

09:14, 28.06.2024 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 09:15, 28.06.2024

W zależności od rodzaju produkcji rolnej, w gospodarstwach pracują różnego typu kombajny – do zbóż, do warzyw, do owoców, a nawet do orzechów i innych roślin (choć te są już znacznie mniej popularne w polskich warunkach). Do najczęściej użytkowanych należą kombajny ziemniaczane, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, iż każdego roku w Polsce produkuje się ok. 6 mln ton ziemniaków. Jaka jest zasada działania tych niezwykle przydatnych maszyn? Na jakie awarie warto przygotować się wcześniej i gdzie zaopatrywać się w wysokiej jakości części?

Zastosowanie kombajnów ziemniaczanych

Samo pojęcie kombajnu pochodzi od angielskiego combine – łączyć. Połączenie to nie ma jednak najczęściej takiego charakteru, jak agregacja maszyny do ciągnika za pośrednictwem TUZ. Chodzi o łączenie właściwości kilku urządzeń w jednym, ewentualnie o zastępowanie jednym urządzeniem pracy większej grupy ludzi. I rzeczywiście, kombajn ziemniaczany wykonuje pracę osób, które musiałyby kopać, oczyszczać, zbierać i transportować ziemniaki.

Kombajn ziemniaczany służy oczywiście przede wszystkim do zbioru ziemniaków, ale wielu właścicieli decyduje się na wykorzystanie go również przy zbiorach buraków, cebuli, pietruszki czy marchwi. Maszyna wykopuje ziemniaki, oczyszcza bulwy z gleby i łęcin, a następnie gromadzi je we własnym zbiorniku lub przekazuje do jadącego równolegle zestawu transportowego.

 

Kombajny ziemniaczane – zasada działania

Pracę kombajnu ziemniaczanego podzielić można na pięć etapów. W pierwszym z nich następuje podkopywanie bulw przy pomocy lemieszy. Zakres ich zagłębiania się w ziemię można płynnie regulować – nie za płytko, by nie uszkodzić bulw, ale i nie za głęboko, by nie przeciążać maszyny nadmiarowym ładunkiem gleby. Drugi etap to odsiewanie ziemi, które odbywa się na prętach przenośnika, dzięki drganiom emitowanym przez wstrząsacze. Trzecim etapem jest oddzielenie łęcin i chwastów. Precyzyjne ustawienie zespołu oddzielającego jest bardzo ważne, pozwala bowiem na uniknięcie wytrząsania mniejszych bulw wraz z odpadem.

W czwartym etapie ziemniaki trafiają na taśmę, potocznie nazywaną górką palcową. Jej rolą jest odsianie kamieni. Ostatni etap ma miejsce w starszych modelach kombajnów – jest nim ręczna selekcja ziemniaków – na wypadek, gdyby jeszcze jakieś kamienie czy zanieczyszczenia nie zostały usunięte wcześniej.

 

Najpopularniejsze modele kombajnów ziemniaczanych w polskich gospodarstwach

W polskich gospodarstwach nadal najpowszechniej spotykane są leciwe kombajny ziemniaczane rodzimej produkcji. Co ciekawe, nawet liczące kilkadziesiąt lat egzemplarze spisują się często bez zarzutu, poza naturalnym zużywaniem się elementów.

Doskonale znany kombajn Anna wyprodukowała firma Agromet, która obecna była na krajowym rynku maszyn rolniczych przez blisko 130 lat. Anna Z-622 i jej młodsza siostra, Anna Z-644, produkowane były na licencji niemieckiej. Umożliwiły one efektywne zbiory bez uszkadzania bulw.

Również drugi z najpopularniejszych obecnie kombajnów ziemniaczanych – Bolko – wyjechał z fabryki Agromet. Model Z-643 dostępny był w trzech wersjach, przystosowanych do różnorodnych potrzeb rolników.

Do rodziny kombajnów ziemniaczanych Agromet należy także niewielki Karlik Z-642.

Typowe usterki kombajnów ziemniaczanych

Zwłaszcza starsze modele kombajnów ziemniaczanych cechują się prostą budową, co znacznie ułatwia samodzielne przeprowadzanie napraw. Jest to bardzo przydatne, ponieważ niektóre elementy należy wymieniać na bieżąco, z uwagi na ich zużywanie się w trakcie pracy.

Na pierwszy ogień idą zatem lemiesze, następnie tarcze sortujące i pręty przenośnika. Po kilku latach warto też zweryfikować stan kół łańcuchowych, rolek napinacza oraz pasów przenośnika. Te i inne części zamienne do kombajnów ziemniaczanych znajdziesz tutaj: https://lebko.pl/czesci-maszyn/technika-wyorywania/technika-kopania-ziemniakow/.

 

Części do kombajnów ziemniaczanych – jak kupować z głową?

Wykopki to nie czas na przyspieszone poszukiwania sklepu z częściami do maszyn rolniczych – bo kombajn właśnie się zepsuł i wymaga pilnej naprawy. O wiele lepiej rozeznać się w sytuacji wcześniej i wybrać zaufany sklep z szerokim asortymentem.

Na lebko.pl znajdziesz części zapasowe do pojazdów i maszyn rolniczych – zarówno do starszych, jak i do najnowszych modeli. Sam wybierzesz, czy wolisz oryginał, czy zamiennik. W tym drugim przypadku możesz mieć pewność, że będzie to część pochodząca od sprawdzonego dostawcy, nieustępująca oryginałowi ani trwałością, ani precyzją wykonania.

 

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%