Zamknij

Czym jest pełnomocnictwo, jakie rodzaje pełnomocnictwa wyróżniamy?

14:38, 28.03.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:54, 28.03.2024
Skomentuj

Określony zakres czynności prawnych może w naszym imieniu dokonać inna osoba, stając się naszym pełnomocnikiem. Czym jest pełnomocnictwo? Jakie są jego rodzaje? Kto może zostać pełnomocnikiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Czym jest pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną, umożliwiającą wskazanej osobie działanie w imieniu mocodawcy — o pełnomocnictwie pocztowym, możesz  przeczytać, na przykład na GoWork.pl. Chociaż pełnomocnik działa w imieniu mocodawcy, jednak to mocodawca ponosi wszelką odpowiedzialność za jego działania. Z tego względu, wybór osoby w roli pełnomocnika powinien być dokładnie przemyślany.

Rodzaje pełnomocnictw

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe (gatunkowe) i szczególne.

Pełnomocnictwo ogólne

To najpopularniejszy rodzaj pełnomocnictwa o największym zasięgu. Ze względu na brak konkretnie określonej definicji działań, pełnomocnik może realizować załatwianie bieżących spraw na zasadach zwykłego zarządu. Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do wykonywania czynności w urzędach, organach administracji państwowej, składania wniosków i oświadczeń w imieniu mocodawcy.

Pełnomocnictwo rodzajowe (gatunkowe)

Ten rodzaj pełnomocnictwa upoważnia konkretną osobę do przeprowadzania wyłącznie dokładnie określonych w dokumencie czynności takich jak na przykład przyjmowanie płatności lub podpisywanie umów. Aby pełnomocnik był świadomy swojej roli, ten rodzaj pełnomocnictwa, powinien być napisany bardzo szczegółowo. Sprecyzowanie określonych czynności, pozwala pełnomocnikowi na działanie wykraczające poza działania zwykłego zarządu jak na przykład zawieranie umów o pracę, sprzedaż nieruchomości.

Pełnomocnictwo szczególne

Pełnomocnictwo szczególne dotyczy jednej, indywidualnie określonej czynności prawnej.

Musi jednoznacznie określać, do jakiego zadania pełnomocnik został powołany, jak na przykład zawarcie umowy najmu lub sprzedaż samochodu. Pełnomocnictwo szczególne jest zezwoleniem dotyczącym czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczających zwykły zarząd.

Kto może zostać pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może zostać niemal każda osoba, także ta o częściowej zdolności do czynności prawnych, która ukończyła 13 rok życia lub jest ubezwłasnowolniona. Bez względu na status majątkowy, wykształcenie czy stopień pokrewieństwa pełnomocnika możemy wskazać niezależnie od jego pochodzenia. Istotne jest to, aby pełnomocnik był dla nas osobą, na której możemy polegać. Jeśli nie dysponujemy taką osobą, wówczas na pełnomocnika możemy wyznaczyć prawnika lub radcę prawnego.

Jak wybrać pełnomocnika do konkretnej sprawy?

Przyznanie pełnomocnictwo danej osobie determinuje zastosowanie konkretnego rodzaju załatwianej za Ciebie sprawy. W związku z tym pełnomocnikiem może być:

  • w sprawach karnych — adwokat;
  • w sprawach o wykroczenia — adwokat i radca prawny;
  • w sprawach urzędowych — osoba pełnoletnia — np. małżonek, znajomy z pracy, sąsiad;
  • w sprawach przed sądem cywilnym — adwokat, lub radca prawny, rodzic małżonek, pełnoletnie dziecko, a w niektórych sytuacjach rzecznik patentowy lub przedstawiciel organizacji społecznej;

Kiedy musimy załatwić jednocześnie dwie ważne sprawy, wówczas możemy skorzystać z pełnomocnictwa. To dobre rozwiązanie, przydające się w sytuacji, kiedy nie można być w dwóch miejscach naraz. Z pomocą zaufanej osoby, każda nagląca sprawa urzędowa lub sprzedaż zostają załatwione bez zbędnych komplikacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%