Zamknij

Ochrona jamy ustnej - o tym mogłeś nie wiedzieć!

11:45, 18.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:45, 18.03.2024

Dbałość o stan jamy ustnej ma o wiele większy wpływ na zdrowie, niż wielu z nas zwykło sądzić. Nie chodzi tylko o to, by prezentować ładny uśmiech w kompletnym uzębieniu (choć to też bez wątpienia jest ważne). Staranna pielęgnacja zębów i całej jamy ustnej ma ogromne znaczenie.

Pierwsze mleczaki a ortodonta dla nastolatka – znasz tę zależność?

Dbałość o codzienne czyszczenie zębów jest ważne już od pierwszych mleczaków. O dobre nawyki rodzice mogą zacząć się starać nawet przed pojawieniem się ząbków! Masaż dziąseł przynosi ulgę podczas ząbkowania oraz przyzwyczaja malucha do tego, że czymś poruszamy w jamie ustnej. Szczoteczka do zębów po pewnym czasie nie będzie dla niemowlaka żadnym zaskoczeniem.

Niektórzy bagatelizują – to przecież tylko mleczaki, które i tak wypadną! Po co te starania? I tu tkwi fundamentalny błąd! Zanim zęby stałe się wyrżną, „czekają” na swój odpowiedni czas pod zębami mlecznymi. Próchnica mleczaków to wysokie prawdopodobieństwo, że zęby stałe pojawią się już zarażone, z uszkodzonym szkliwem.

Przedwczesna utrata mleczaków oznacza wysokie prawdopodobieństwo, że zęby stałe będą wyrzynać się nieprawidłowo. Efekt? Krzywe zęby, które są źródłem kompleksów i stanowią istotny defekt urody. Jedyną radą jest wówczas leczenie ortodontyczne – kosztowne i czasochłonne. Chcesz zaoszczędzić sobie i swojemu dziecku tych trudności na życiowym starcie? Dbaj o jego zęby najwcześniej jak się tylko da!

Sprawdzonym sposobem, by dziecko chętnie dbało o higienę jamy ustnej, jest podarowanie mu nowoczesnego urządzenia o ciekawym designie. Zobacz ranking szczoteczek elektrycznych dla dzieci: https://www.dentilove.pl/blog/szczoteczka-elektryczna-dla-dzieci-ranking. To modele dostosowane do potrzeb młodych użytkowników. Są proste w obsłudze i trwałe. Wiele z nich pozwala na dłuższe użytkowanie i gdy Twoje dziecko przekroczy określoną barierę wiekową – wystarczy wymienić końcówkę szczoteczki.

Pleśniawki i afty - jak temu zaradzić?

Osobnym problemem, który występuje w obrębie jamy ustnej, są infekcje grzybicze. Pleśniawka a afta – jak je rozróżnić?

- Pleśniawki tworzą charakterystyczny nalot, którego przyczyną są drożdżaki. Osad gromadzący się na języku, podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków może przypominać grudki kefiru lub twarożku. Łatwo go usunąć mechanicznie.

- Afta jest owrzodzeniem w postaci bolesnego pęcherzyka na błonie śluzowej jamy ustnej. Mogą to być pojedyncze białawe punkty lub bardziej liczne, zajmujące przez zainfekowanie szerszy obszar.

Zarówno pierwszy, jak i drugi problem, może odbijać się na zdrowiu ogólnym. Rozprzestrzeniająca się pleśniawka może powodować ból gardła. Tkliwe afty są realnym utrudnieniem przy spożywaniu posiłków.

Kompleksowa ochrona jamy ustnej

Skuteczność w ochronie jamy ustnej, zwiększają dobrej jakości preparaty. Pasty do zębów mają wszechstronne działanie, ponieważ:

- pomagają usunąć płytkę nazębną

- działają bakteriobójczo

- wzmacniają szkliwo

Fluor stanowi podstawę większości past do zębów. To wyjątkowy pierwiastek, który jest budulcem szkliwa. Wnika w strukturę zęba, i zapobiega demineralizacji. Mocne i odpowiednio grube szkliwo chroni zęby przed próchnicą.

Pasta do zębów pomaga pozbyć się bakterii, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Wiele osób ceni tradycyjny miętowy aromat, ale na rynku mamy dostępnych wiele preparatów o różnych smakach – ziołowych i owocowych. Jeśli pragniesz odmiany – bez trudu znajdziesz coś, co będzie miłą odmianą.

Idealnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji, jest płyn do płukania jamy ustnej. Stosowanie go po każdym myciu zębów sprawia, że działanie antybakteryjne jest przedłużone. Receptura wielu spośród nowoczesnych płynów, zawiera składniki pobudzające produkcję śliny, co na dłuższą metę stanowi naturalne wsparcie dla ochrony zębów.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%