Zamknij
REKLAMA

Termowizja i fotopułapka – czym się różnią od siebie?

09:05, 26.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:05, 26.05.2023

Termowizja i fotopułapka to przykłady urządzeń wykorzystywanych przez leśników oraz czasami także przez myśliwych. Osoby niezorientowane w sprzętach tego typu czasami błędnie mylą oba tego typu urządzenia. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy czym jest termowizja oraz czym jest fotopułapka.

Czym jest termowizja? 

Kamery termowizyjne rejestrują promieniowanie podczerwone emitowane przez obiekty i przetwarzają je na obraz wyświetlany na wyświetlaczu. Dzięki temu podczas obserwacji można zobaczyć różnice temperatur jakie występują pomiędzy poszczególnymi obiektami. Dla przykładu przechadzająca się po lesie sarna będzie miała czerwony kolor a pozostały obszar będzie prawdopodobnie zaznaczony ciemnym niebieskim. Tak zastosowana sprawna termowizja pozwala na wygodne zaobserwowanie zwierzyny w bardzo utrudnionych warunkach oświetleniowych – w tym także po zmroku. 

Źródło zdjęcia: SolidMaks / Shutterstock.com

Czym jest fotopułapka? 

Fotopułapka to zupełnie inne urządzenie, na które składa się kamera oraz czujnik rozpoznawania ruchu. Urządzenia tego typu są montowane na drzewach i pozostawiane w lesie w celu zarejestrowania zwierzyny. W momencie wyczucia ruchu urządzenie wykonuje zdjęcie lub nagrywa film wideo. Jest to dobre rozwiązanie np. do liczenia populacji określonego gatunku zwierząt lub do obserwowania zachowania się zwierzyny bez potrzeby spędzania czasu w lesie. 

Wykorzystując fotopułapkę nie trzeba spędzać czasu w lesie. Wystarczy siedzieć w domu, np. na krześle i za pomocą smartfona sprawdzić, czy urządzenie zarejestrowało jakieś materiały. Jak to możliwe, że fotopułapka wysyła nagranie na smartfona nawet gdy jest umiejscowiona w lesie? Tajemnica polega na tym, że nowoczesne fotopułapki są wyposażone w miejsce na kartę SIM. Dzięki czemu urządzenia tego typu mogą wysyłać zarejestrowane materiały korzystając z Internetu komórkowego lub wysyłać MMS’y. 

Źródło zdjęcia: Anna Aybetova / Shutterstock.com

Kilka słów podsumowania 

Na czym polegają podobieństwa pomiędzy termowizją a fotopułapką? Podobieństwo polega na tym, że oba urządzenia służą do obserwowania dzikich zwierząt bez ingerencji w ich naturalne środowisko. Oba urządzenia są wykorzystywane przez leśników oraz myśliwych. Trzeba jednak odnotować, że zasada działania tych urządzeń jest całkowicie różna i porównując te dwa typy urządzeń mówimy o zupełnie różnym podejściu do obserwowania zwierzyny. 

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%