Zamknij

Jak wybrać obuwie właściwe do gry w siatkówkę?

08:55, 22.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:56, 22.11.2022
pixabay pixabay

W osiąganiu lepszych wyników sportowych potrzebne jest odpowiednie obuwie dobrane do specyfiki aktywności, jaką wykonujemy. Innego obuwia wymagają sprinterzy, a innego maratończycy. Inne buty noszą piłkarze, a inne siatkarze. W tym artykule udzielimy kilku wskazówek, które pozwolą Wam łatwiej wybrać obuwie odpowiednie do gry w siatkówkę.

Przyczepność to podstawa

Gra w siatkówkę zazwyczaj odbywa się na halach wyposażony w specjalny parkiet z drewna lub tworzywa sztucznego. Do gry potrzebne są buty do siatkówki odznaczające się właściwościami antypoślizgowymi. Na nawierzchni stosowanej w halach sportowych łatwo się pośliznąć, zwłaszcza, gdy znajdzie się na niej odrobina wilgoci. Biorąc pod uwagę specyfikę ruchu w siatkówce, ryzyko poślizgnięcia jest jeszcze większe. Dlatego też, obuwie do siatkówki powinno posiadać podeszwę ze specjalistycznej gumy zapewniającej doskonałą przyczepność.

Dobra amortyzacja

Gra w siatkówkę często wymaga od zawodników i zawodniczek dynamicznego wybicia na dużą wysokość. Przy lądowaniu nasze stawy i mięsnie są narażone na szczególnie silne obciążenia. Dlatego obuwie do siatkówki musi zapewniać dobrą amortyzację, tak, aby wstrząsy nie były szkodliwe dla układu mięśniowo-kostnego. W tym celu stosuje się specjalne podeszwy piankowe, które ze względu na porowatą strukturę pozwalają lepiej rozkładać obciążenia przy lądowaniu.

Stabilizacja i ochrona kostek

W siatkówce skaczemy, poruszamy się na boki, robimy dynamiczne zwroty i zrywy. Taka specyfika ruchu zwiększa ryzyko wykręcenia się stopy, co jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla kostek. Dlatego tez buty do siatkówki powinny być nieco wyższe od tradycyjnego obuwia sportowego, tak, aby zapewniać maksymalną stabilizację oraz ochronę kostek. Dobre obuwie do siatkówki jest przy tym bardzo lekkie, dzięki czemu zapewnia większy komfort i redukuje zmęczenie podczas gry.

Właściwy rozmiar i cena

Buty do aktywności sportowej muszą być idealnie dopasowane do rozmiaru i kształtu stopy. W związku z tym warto udać się do punktu, w którym można wykonać darmowy pomiar stopy. Będzie to ogromne ułatwienie przy wyborze obuwia dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne w przypadku obuwia do siatkówki, gdzie mamy tak szeroki zakres wykonywanych ruchów. No i cena – jedno jest pewne, kupując takie obuwie nie warto oszczędzać. Warto wydać więcej pieniędzy, aby kupić obuwie trwalsze, a przede wszystkim oferujące maksymalny poziom ochrony i komfort podczas gry.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%