Zamknij

Paleciak ręczny - jak wybrać odpowiedni, by spełniał swoje zadania?

artykuł sponsorowany + 09:39, 18.10.2022 Aktualizacja: 10:22, 03.08.2023
pixabay pixabay

Wózek paletowy ręczny określany również mianem paleciaka ręcznego jest niezbędnym sprzętem wielu przestrzeni magazynowych, w których służy do transportowania towaru. Co jednak ważne ten typ wózka dedykowany jest mniejszym przestrzeniom, może bowiem przenosić ładunki tylko na małych odległościach. Dla wielu przedsiębiorstw jest to jednak w zupełności wystarczające. Na co jednak zwrócić uwagę przy jego wyborze? 

Elementy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając paleciaka ręcznego 

Wybór odpowiednich parametrów wózka paletowego jest niezwykle istotny. Paleciak ręczny należy bowiem dopasować do rodzaju przewożonego towaru, możliwości przestrzennych, wielkości ładunków i kilku innych kwestii. Kupując więc urządzenie, zwróć uwagę na elementy takie jak m.in.: 

  • długość wideł paleciaka ręcznego,  
  • udźwig,  
  • szerokość i wysokość paleciaka,  
  • materiał, z którego zostały wykonane koła,  
  • ilość rolek.  
  • typ hamulców.  

Długość wideł paleciaka 

U producenta wózków widłowych możemy natrafić na urządzenia wyposażone w widła o różnej długości. Paleciaki z krótszymi będą idealnym rozwiązaniem dla osób dysponujących małymi i wąskimi przestrzeniami. Dłuższe z kolei będą idealnie pełnić swoją rolę w nieco większych pomieszczeniach.  

Udźwig paleciaka ręcznego  

Udźwig paleciaka ręcznego należy dostosować do rodzaju magazynowanych towarów. Analogicznie im cięższe ładunki, tym większy udźwig wózka paletowego ręcznego należy wybrać. Najczęściej wybieranym wózkiem widłowym jest ten o udźwigu wynoszącym 2500 kg.  

Koła - materiał, z którego zostały wykonane 

Do produkcji kół wózków widłowych mogą zostać wykorzystane różne materiały. Najczęstszymi są: guma, nylon i poliuretan. Każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami. Jak łatwo się więc domyślić warunki pracy dla każdego z nich także będą odmienne. Gumowe koła paleciaka choć nie są najbardziej odporne na uszkodzenia zapewniają niemal bezgłośną pracę. Nylonowe koła z kolei odpowiadają za komfortową pracę z wózkiem widłowym. Poliuretanowe koła wózków widłowych sprawdzają się z kolei wszędzie tam, gdzie istnieje większe ryzyko uszkodzeń. Poliuretan bowiem jest materiałem wysoce odpornym na uszkodzenia i ścieranie.  

Typ hamulców paleciaka ręcznego 

W przypadku ręcznych wózków widłowych mamy do wyboru urządzenia z hamulcem nożnym oraz z hamulcem tarczowym. Hamulce sprawdzają się w szczególności w halach magazynowych czy w innych przestrzeniach, w których mamy do czynienia ze spadkiem powierzchni. Wówczas znacznie prościej o bezpieczeństwo i komfort operatora wózka widłowego.  

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%