Zamknij

Dealer samochodowy - czym się zajmuje?

artykuł sponsorowany + 14:45, 11.07.2022 Aktualizacja: 09:20, 03.08.2023
pixabay pixabay

Praca w salonie samochodowym to marzenie dziecięce. Kto z nas nie lubił odwiedzać takich salonów lub chociaż nie lubił patrzeć przez szybę na nowe świecące samochody? To jednak jest jedno z wielu dziecięcych marzeń, a jak jest w praktyce - czy warto nim zostać?

Na czym polega praca dealera samochodowego?

Dealerzy samochodowi w większości salonów samochodowych muszą wyrabiać tzw. normy sprzedażowe. Dealerzy pracują ściśle z klientem. Osoby pracujące jako dealerzy muszą potrafić sprzedawać. Ich praca polega na budowaniu relacji z klientem i przedstawianiu oferty, która ich zainteresuje. Do obowiązków należy przygotowanie odpowiedniej oferty na samochód i sfinalizowanie zakupu. Etap finalizacji zakupu jest zdecydowanie najtrudniejszy.

Natomiast asystencji ds. sprzedaży samochodów zajmują się m.in. odbieraniem nowych samochodów, przepakowywaniem ich, opowiadanie o samochodach (z pomocą innych pracowników), dopilnowanie tego, czy został przeprowadzony tzw. przegląd zerowy, czy wydawanie nowych samochodów klientom. Do obowiązków należy również przeprowadzanie jazd próbnych czy przygotowywanie samochodów do wydania.

Dealer samochodowy - co musisz wiedzieć?

Ścieżka zawodowa dealera samochodowego nie jest skomplikowana. Z całą pewnością jest to praca dla osób, które są fanami/fankami motoryzacji lub chociaż się nią interesują. Handlowcy powinni być również odporni na stres, bo w ciągu swojej pracy będą spotykać się z różnymi osobami i sytuacjami.

Dealer samochodowy - jak zostać?

W pierwszej kolejności należy zatrudnić się w salonie samochodowym, zostać brokerem samochodowym, założyć własny komis lub rozpocząć współpracę z salonami samochodowymi na zasadzie franczyzy. Z całą pewnością na początku te ścieżki zawodowej najprościej będzie zatrudnić się w salonie samochodowym, aby zdobyć podstawową wiedzę i techniki sprzedażowe (a nawet stałych klientów).

Dealer samochodowy - jakie wymagania?

Osoby, które chcą się zatrudnić jako dealer samochodowy, nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień. Należy przestrzegać tylko ogólnie obowiązujących przepisów. Jeżeli chodzi o wykształcenie, to na ogół pracodawcy wymagają wykształcenia średniego. Na rozmowach kwalifikacyjnych jest sprawdzana znajomość na temat samochodów i umiejętności interpersonalne. Dobrze jest znać podstawy psychologii handlu czy obsługi klienta i technik sprzedażowych. Pracodawcy w szczególności zwracają uwagę na cechy charakteru, komunikatywność i umiejętności negocjacyjne.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%