Zamknij
REKLAMA

Ponad 50 lat rugby w Sochaczewie. Co warto wiedzieć o tym sporcie?

11:34, 08.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:34, 08.04.2022

Rugby nie jest medialnym sportem w Polsce, ale w niektórych miastach zdobywa coraz większą popularność. Jednym z nich na pewno jest Sochaczew.

Rugby z pewnością nie jest jednym z najbardziej popularnych sportów w Polsce. Uprawia go jednak naprawdę spora grupa osób, a Polski Związek Rugby rozwija się coraz szybciej. Sportowe emocje podczas meczów rugby towarzyszą także kibicom w Sochaczewie, którzy mogą dopingować jeden z najlepszych zespołów w naszym kraju.

Rugby znane i nieznane

Podstawowe skojarzenia z rugby są tożsame dla wszystkich, niezależnie od tego, czy interesują się tym sportem czy też nie. Piłka o charakterystycznym kształcie, silni mężczyźni i fizyczny, bardzo kontaktowy sport. Takie są pierwsze myśli chyba wszystkich na świecie, choć jest to tylko wierzchołek góry lodowej. W tej grze nie chodzi bowiem o bezmyślne powołania rywala i biegnięcie z piłką, a wiele bardziej skomplikowane strategie. Dlatego też zdecydowanie ważniejsza od fizyczności jest boiskowa inteligencja, dyscyplina i wsparcie partnerów.

Rugby występuje w trzech odmianach – 15-osobowej rugby union, 7-osobowej rugby 7 i najmniej popularnej globalnie 13-osobowej rugby league. Najważniejszym wydarzeniem jest odbywający się co cztery lata Puchar Świata w rugby (oczywiście w odmianie 15-osobowej), choć w Europie szczególną popularnością cieszy się inny turniej. To oczywiście Puchar Sześciu Narodów – najstarszy turniej rugby na świecie, w którym biorą udział: Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia, Francja i Włochy.

Jak w przypadku każdego poważnego sportu, mecze rugby można także obstawiać. Oferta bukmacherów jest zaskakująco bogata i obejmuje wiele najważniejszych rozgrywek. Sport ten w Polsce można obstawiać choćby w STS, Fortunie, Betfanie czy LV Bet aplikacja mobilna.

Wielkie emocje także w Polsce

Polacy nie gęsi i także mają swoje profesjonalne rozgrywki – trzy ligi na szczeblu centralnym liczące łącznie 22 zespoły. Ekstraliga rugby liczy w sezonie 2021/22 dziesięć zespołów, a jedną z najlepiej radzących sobie ekip jest właśnie RC Orkan Sochaczew. Trudno się jednak temu dziwić, bo historia rugby w Sochaczewie sięga 1971 roku, kiedy powstała tam pierwsza sekcja tego sportu.

Klub z Sochaczewa jest jednym z najważniejszych ośrodków rugby w Polsce. Bierze bowiem udział w ogólnopolskich rozgrywkach w różnych kategoriach wiekowych, a dodatkowo regularnie organizuje ważne wydarzenia, jak chociażby mecze reprezentacji Polski. O powadze tego przedsięwzięcia świadczą także jego sponsorzy – Orkana Sochaczew wspierają bowiem dwie ogromne jak na polskie warunki firmy – PKN Orlen oraz KGHM Polska Miedź.

Orkan w dotychczasowej historii trzykrotnie zajął 3. miejsce w mistrzostwach Polski. Być może do przełamania dojdzie właśnie w sezonie 2021/22, bowiem ekipa z Mazowsza radzi sobie bardzo dobrze. Ma w swoim składzie także gwiazdę całej ligi – pochodzącego z Namibii Petera Steenkampa, który jest zdecydowanie najskuteczniejszym graczem polskiej Ekstraligi rugby.

Wszyscy zainteresowani meczami Orkana więcej informacji znajdą na klubowej stronie. Co istotne, mecze Orkana – podobnie jak innych zespołów – można śledzić za pomocą oficjalnego kanału Ekstraligi rugby na YouTube.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%