Zamknij

Testosteron – rola i niedobory

artykuł sponsorowany + 08:52, 02.03.2022 Aktualizacja: 08:53, 02.03.2022

Jeżeli od jakiegoś czasu masz problem z libido, to może oznaczać konieczność zbadania testosteronu. Dużo męskich dolegliwości związanych jest z prawidłowym poziomem tego hormonu. Nie jesteś pewien czy problem dotyczy też Ciebie? Sprawdź poniżej, co może o tym świadczyć.

Testosteron to jest hormonem, który odgrywa bardzo dużą rolę w organizmie mężczyzny. I mimo że kojarzony jest głównie z potencją, to ma wpływ na inne funkcje związane z prawidłowym działaniem organizmu. Ma również szczególne znaczenie dla sportowców gwarantując im lepsze efekty kształtowania sylwetki. Dbając o prawidłowy poziom testosteronów, można korzystać z boosterów testosteronu. Jeden z lepszych znajduje się na stronie https://www.bodypak.pl/pl/boostery-testosteronu/531-universal-nutrition-animal-test-21sasz.html.

Rola testosteronu w organizmie

Testosteron, podobnie jak inne hormony, pełni w organizmie wiele ważnych ról. Jedną z nich jest kształtowanie cech płci już w życiu płodowym. Jego niedobór we wczesnej fazie życia płodowego może powodować u dzieci takie choroby jak spodziectwo czy obojnactwo. Za jego sprawą kształtują się przewody Wolffa, które następnie przekształcane są w najądrza oraz nasieniowody.

Odgrywa również ważną rolę w procesie powstania i dojrzewania plemników. Jest odpowiedzialny za wtórne cechy płciowe jak owłosienie, ton głosu, wzrost czy budowę ciała. Jego poziom wpływa na libido oraz prawidłowe funkcjonowanie prostaty. Jego poziom u mężczyzn spada wraz z wiekiem. Można go uzupełniać poprzez różne specyfiki.

Testosteron – nadmiar i niedobór

Zaburzenia norm testosteronu w organizmie mogą objawiać się w różny sposób w zależności od płci. W razie podejrzeń poziomu testosteronu należy wykonać odpowiednie badania. Pierwsze oznaki mogące świadczyć o potencjalnych niedoborach lub nadmiarze to przede wszystkim problemy z libido, brak owłosienia na twarzy, spadek masy ciała.

U kobiet niedobór testosteronu może być wynikiem niedoczynności nadnerczy lub złej pracy jajników. W przypadku nadmiaru testosteronu kobiety mogą cierpieć na nieregularne miesiączki, nadmierne męskie owłosienie oraz niepłodność.

Niedobór testosteronu u mężczyzn to przede wszystkim nabieranie kobiecych kształtów, zmniejszone libido, problemy z erekcją oraz zmniejszenie się jąder. Natomiast jego nadmiar występuje w organizmie mężczyzny niezwykle rzadko. Głównie dotyczy to sportowców przyjmujących preparaty z testosteronem. Objawy nadmiaru testosteronu to obniżenie odporności organizmu oraz agresywne zachowanie.

Leczenie testosteronem

Testosteron może również służyć jako lek. Dotyczy to głównie męskich jednostek chorobowych takich jak:

- opóźnieni dojrzewania u chłopców,

- hipogonadyzm męski,

- eunuchoidyzm,

- zespół pokastracyjny,

- impotencja z niedoboru testosteronu,

- zaburzenia okresu przekwitania u mężczyzn,

- zaburzenia spermatogenezy.

W przypadku kobiet, leczenie testosteronem używane jest w wyjątkowych sytuacjach. Stosowany zewnętrznie ma działanie antagonistyczne do estrogenów.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%