Przy sprzedaży nieruchomości czy działki należy dopełnić wielu formalności. Sprzedający musi zgromadzić cały komplet dokumentów. Będą one potrzebne do sfinalizowania transakcji. To, jakie dokumenty będą potrzebne, uzależnione jest od rodzaju sprzedawanej nieruchomości. Inne będą potrzebne, jeśli transakcja ma dotyczyć działki, inne w przypadku sprzedaży nieruchomości typu dom czy mieszkanie. Zobacz, jakie formalności czekają Cię przy sprzedaży i jak się do nich przygotować.
Podstawowym dokumentem potrzebnym do sprzedaży nieruchomości w Polsce jest księga wieczysta. Można w niej sprawdzić wszystkie najistotniejsze dane o lokalu czy działce. Odnaleźć można w niej m.in. rzeczywisty stan prawny, ewentualne obciążenia lokalu, stan zadłużenia, hipotekę, faktycznych właścicieli. Jeśli posiadamy numer księgi wieczystej, wszystkie te dane sprawdzić możemy online. Wystarczy skorzystać z przeglądarki Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. U notariusza należy stawić się z odpisem księgi wieczystej.
Do zawarcia transakcji niezbędne będzie przedstawienie tytułu prawnego do nieruchomości, czyli potwierdzenia, że faktycznie jesteśmy właścicielem domu/mieszkania/działki. Dokumenty potwierdzające to:
W przypadku, gdy sprzedaż dotyczy lokalu objętego spółdzielczym prawem własnościowym, konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej. Dokument ten potwierdza prawa właściciela.
Przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami należy do dobrych praktyk na rynku nieruchomości. Otrzymuje się je od zarządcy nieruchomości lub spółdzielni mieszkaniowej. W dokumencie znajdują się bieżące rozliczenia dotyczące danego lokalu, wskazana jest wysokość zaliczek na poczet użytkowania mediów w danym okresie rozliczeniowym. Zaświadczenie wskazuje też, czy obecny właściciel nie ma długów we wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej.
Wiele nieruchomości na sprzedaż w Polsce obciążanych jest kredytem hipotecznym. W takich przypadkach przy finalizacji transakcji będzie trzeba przedstawić zaświadczenie z banku o saldzie zadłużenia. Otrzymuje się je wraz z tzw. promesą. Stwierdza ona, że bank po spłacie zadłużenia wyda zgodę na wykreślenie z hipoteki. Warto pamiętać, że na te dokumenty trzeba czekać 14 dni, dlatego dobrze o nie wystąpić odpowiednio wcześniej.
O dokument potwierdzający, że w nieruchomości nikt nie jest zameldowany, występuje się do Urzędu gminy lub miasta. Koszt jego wydania to 17 złotych. Dokument w wielu urzędach wydawany jest od ręki, dlatego warto wystąpić o niego najwcześniej kilka dni przed podpisaniem umowy notarialnej. Dzięki temu kupujący będzie miał pewność, że oddaje on stan faktyczny i będzie czuł się bezpieczniej.
Odpis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający prawo do nieruchomości, zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami, saldzie zadłużenia oraz zameldowaniu to tylko podstawowe dokumenty. Warto jednak pamiętać, że lista tych potrzebnych jest o wiele dłuższa. W przypadku sprzedaży domu przedstawić będzie trzeba dodatkowo wypis z ewidencji gruntów i budynków, wyrys z mapy ewidencyjnej, pozwolenie na użytkowanie budynku i zgłoszenie zakończenia budowy, decyzje o wysokości podatku od nieruchomości czy dokument potwierdzający, że dom nie znajduje się na terenie rewitalizacyjnym.