Zamknij

Sprawy spadkowe - dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

artykuł sponsorowany + 09:18, 12.10.2020 Aktualizacja: 09:19, 12.10.2020

Sprawy spadkowe, nawet jeśli z pozoru wydają się stosunkowo proste do rozwiązania, ostatecznie wymagają zagłębienia się w zawiłości polskiego prawa. Prawo spadkowe nie należy bowiem do najprostszych i samodzielne poradzenie sobie z dylematami prawnymi może okazać się właściwie niemożliwe.

  1. Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?
  2. Pomoc prawnika z sprawach spadkowych - kiedy szukać pomocy?
  3. Zachowek a sprawy spadkowe

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Prawo spadkowe jest skomplikowane, uwzględnia bowiem relacje rodzinne w dość szerokim kontekście, czego przykładem może być bardzo skomplikowana kwestia tzw. zachowku. Wielu osobom wydaje się, że przy sprawach spadkowych poradzą sobie sami i niepotrzebna im pomoc prawnika, natomiast często okazuje się, że z punktu widzenia prawa cała procedura spadkowa została przeprowadzona niepoprawnie. Aby uniknąć tego typu problemów, zarówno w sprawie nabycia spadku, sporządzenia aktu poświadczającego dziedziczenie, ustalenia praw spadkowych warto skorzystać z pomocy doświadczone eksperta.

Pomoc prawnika z sprawach spadkowych - kiedy szukać pomocy?

Sprawy o spadek w Warszawie pokazują, jak bardzo sprawy te mogą być skomplikowane. Zdarza się często, że spór o dziedziczenie pojawia się już na samym początku, podczas ustalania, kto jest właściwym spadkobiercą, kto ma prawa do przejęcia spadku, ilu jest spadkobierców i jakie są ich prawa. Wbrew pozorom nie aż tak rzadko prowadzone są sprawy, które mają doprowadzić do ustalenia, czy testament jest autentyczny, czy rzeczywiście został stworzony przez lub na życzenie osoby zmarłej. Zdarza się, że rodzina dąży do podważenia testamentu przez wskazanie, że zmarły w trakcie przygotowywania dokumentu nie był w pełni władz umysłowych. Problemy tego typu pojawiają się przede wszystkim w kontekście spraw o majątek znacznej wartości, choć zdarza się, że kwestie spadkowe dotyczą także znacznie mniej wartościowych nieruchomości czy dóbr ruchomych. Problemy pojawiają się na przykład w sytuacji, gdy prawa do majątku zyskuje bardzo wiele osób i w związku z tym pojawiają się roszczenia o zapłatę zachowku. Jest to jedna z bardziej problematycznych kwestii, która dotyka bardzo dużą grupę spadkobierców, którzy prawa uzyskują właśnie nie w formie darowizny za życia, ale prawa spadkowego. 

Zachowek a sprawy spadkowe

W przypadku gdy, w danym postępowaniu spadkowym pojawią się kwestie zachowku, pomoc prawnika jest bardzo wskazana. Jego wiedza i doświadczenie mogą w tym przypadku okazać się nieocenione, ponieważ o ile sam zachowek może nie być wcale bardzo wysoki, to jeśli nie ureguluje się go w odpowiedni sposób, kwota do zapłaty osobie, której przysługuje zachowek może się okazać naprawdę wysoka.
Sprawy o zachowek są skomplikowane i należą do trudniejszych spraw spadkowych. Zachowek niejednokrotnie angażuje w postępowanie bardzo szeroki krąg osób:

  • spadkobierców ustawowych,
  • spadkobierców testamentowych,
  • osoby uprawnione do otrzymania zachowku,
  • osoby zobowiązane do zapłaty zachowku.

Wiele osób nie dysponuje wiedzą, komu właściwie przysługuje zachowek, kto powinien go zapłacić. Na przykład w przypadku par bezdzietnych, gdzie krąg spadkobierców jest poszerzony o dalszą rodzinę, sprawy te mogą okazać się naprawdę trudne do rozwikłania. Według kodeksu cywilnego do zachowku upoważnieni są zstępni, małżonek i rodzice spadkodawcy. Prawo to ma chronić więc interesy osób najbliższych. Problem pojawia się jednak, gdy ta najbliższa rodzina, wcale nie jest taka bliska i krąg ten zaczyna się poszerzać coraz mocniej. Obowiązek zapłaty zachowku wynika z założenia, że w razie śmierci każdy człowiek ma obowiązek finansowego zabezpieczenia swojej rodziny, pozostawienia im czegoś (oczywiście w skali swoich możliwości). Jeśli w testamencie ktoś z tych osób zostanie pominięty, zachowek zabezpiecza jego interesy. Obowiązek ten scedowany zostaje na:

  • spadkobierców,
  • osoby, na rzecz których ustanowiony został zapis windykacyjny,
  • osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę. 
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%