Zamknij

Kiedy warto powierzyć swoją księgowość zewnętrznym fachowcom? Odpowiadamy

Materiały Partnera + 11:17, 23.08.2019 Aktualizacja: 11:22, 23.08.2019
Skomentuj

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” - miał powiedzieć Benjamin Franklin. Istotnie, organy skarbowe egzekwują zwykle wszelkie należności wobec państwa w sposób nieubłagany, a uchybienia w tym zakresie mogą jak wiadomo nieść ze sobą istotne konsekwencje. Prawidłowe prowadzenie księgowości jest więc jednym z najważniejszych dla każdego przedsiębiorcy zagadnień. Powierzenie tego zadania zewnętrznemu partnerowi to rozwiązanie spotykane coraz częściej.

 

Częste dylematy małego przedsiębiorcy

W momencie, gdy rozpoczynamy swoją działalność i jej skala nie jest jeszcze zbyt pokaźna, w związku z czym liczba operacji finansowych i generowanych przy tym dokumentów nie staje się jeszcze przytłaczająca, samodzielnie prowadzenie księgowości jawi się rozwiązaniem wartym rozważenia. Zwłaszcza, że przy dochodach nieprzekraczających 1,2 mln Euro można stosować uproszczone procedury, a poza tym nierzadko potrzeba czasu, by biznes zaczął się zwracać, toteż każda oszczędność wydaje się celowa. Pozostaje nam wówczas dokonanie zgłoszenia do CEDIG, zapoznanie się z prowadzaniem księgi przychodów i rozchodów, a także rejestracja do podatku VAT, jeśli dana działalność akurat nie podlega zwolnieniu z niego.

Warto jednak spojrzeć na to również z innej strony. Pierwszy okres zwykle jest tym, który wymaga wzmożonego zaangażowania w pracę we własnej dziedzinie – nasz czas jest więc wówczas szczególnie cenny i od tego jaką jego ilością będziemy dysponować, niejednokrotnie może zależeć nasz sukces. Tymczasem samo zapoznawanie się z zagmatwanymi przepisami pochłania go niekiedy sporo, tym bardziej, że nie są one niezmienne, a w dodatku praktyka nie raz pokazywała, że poszczególne urzędy potrafiły stosować odmienne interpretacje. Samodzielna księgowość może się więc stać rosnącą wraz ze skalą działalności kulą u nogi, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy, pomimo dostępności programów księgowych. Niejedno biuro rachunkowe, takie jak np. Calendaria, w odpowiedzi na te potrzeby służy więc nader szeroką pomocą, również przy rejestracji podmiotów gospodarczych.

Sprawa nie jest oczywista także z punktu widzenia większych firm

Do najczęstszych rozwiązań stosowanych w większych przedsiębiorstwach należy zatrudnienie etatowego księgowego. Ma ono oczywiste zalety, ale niekiedy ujawniają się także jego słabości. Dziedzina ta wymaga ciągłego doszkalania, by był on w stanie sprostać zmieniającym się przepisom i sytuacjom nietypowym, co niesie ze sobą dodatkowe koszty. To jest być może najważniejsza przewaga pracowników zewnętrznych biur rachunkowych – w toku współpracy z różnorodnymi firmami zyskują oni doświadczenie, jakiego nie da nawet znacznie dłuższa praca w roli księgowego jednego przedsiębiorstwa. To zaś pozwala w krótkim czasie rozwiązywać wszelkie problemy i znajdować najkorzystniejsze rozwiązania.

Podejmując współpracę z takim podmiotem zawsze warto jednak zweryfikować kwalifikacje i doświadczenie pracowników – trzeba przy tym pamiętać, że wszelkie certyfikaty wydawane są na konkretne osoby fizyczne.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%