Zamknij

Oszuści znów zaatakowali. 53-latka straciła dorobek życia

09:42, 21.01.2021 KPP Żyrardów Aktualizacja: 09:43, 21.01.2021
Skomentuj

Niestety pomimo licznych apeli oraz podejmowanych działań profilaktycznych na terenie powiatu żyrardowskiego doszło do kolejnych oszustw na „wnuczka”, „policjanta CBŚ” czy też pracownika banku. Co w konsekwencji prowadzi do straty dorobku całego życia.

Tak też stało się wczoraj, kiedy do 53-letniej mieszkanki powiatu żyrardowskiego z zastrzeżonego numeru zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP z Komendy w Żyrardowie. Oszust podał wymyślony numer identyfikacyjny a następnie prosił kobietę o weryfikację jego wiarygodności pod numerem 997. Kobieta nie rozłączając się wybrała na klawiaturze wskazany numer. Po chwili w słuchawce usłyszała męski głos informujący o tym, że dodzwoniła się do komendy policji.

W ten sposób oszust w oczach kobiety uzyskał potwierdzenie swojej wiarygodności. Fałszywy policjant poprosił o numer telefonu do koleżanki będącej w tym czasie wraz z 53-latką. Po chwili zadzwonił na podany numer telefonu informując iż sprawa jest poufna dlatego konieczne jest, aby nikt nie słyszał tej rozmowy. Oszust poinformował, iż planowana jest prowokacja, dlatego za chwilę, tym razem na jej numer telefonu, zadzwoni pracownik banku, któremu ma podać dane personalne oraz hasła do kont bankowych.

Kobieta przekazała żądane informacje fałszywej pracownicy banku. W trakcie tej rozmowy na telefon 53-latki przychodziły wiadomości sms z informacją o przelewach oraz kody autoryzacyjne, które pokrzywdzona przekazała rozmówczyni. Fałszywy policjant informował kobietę iż muszą dalej zabezpieczać jej pieniądze na wszystkich jej kontach, dlatego prosił ją, by przelała środki ze wszystkich kont na jedno, a także zwiększyła limit do przelewów natychmiastowych. Mieszkanka powiatu żyrardowskiego część posiadanych środków przelała na wskazany numer rachunku oszusta. Podczas kolejnego przelewu zorientowała się, że coś jest nie tak i rozłączyła się. Jednak oszuści posiadając już dane do konta zdążyli przelać kolejne środki, a także zaciągnęli na kobietę kredyt. Tym sposobem 53-latka straciła dorobek życia.

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszust metodami „na wnuczka”, „policjanta”, czy pracownika banku. Najlepiej jednak nie ulegajmy presji czasu i nie przekazujmy haseł do kont bankowych a także pieniędzy nieznanym osobom

Oszuści działają w sposób bezwzględny - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność przede wszystkim starszych osób. Nalegają do szybkiego potwierdzenia ich danych dzwoniąc pod numer alarmowy 997. Nie dajcie się zwieść. Jeżeli będzie taka sytuacja zadzwońcie pod numer alarmowy z innego telefonu, najlepiej telefonu komórkowego. Jeśli nie macie telefonu komórkowego, poproście kogoś o pomoc. Z otrzymanych informacji wynika, że oszuści „podłączają się” pod numer telefonu ofiary. Po zakończeniu rozmowy z oszustem i szybkim wybraniem numeru 997 ponownie jesteśmy łączeniu z fałszywym policjantem. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń pod numer alarmowy z innego telefonu.

ZAPAMIĘTAJ!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.

Przestępcy podając się za funkcjonariuszy Policji, często próbują ustalić czy ofiara posiada konto bankowe na którym znajdują się jej oszczędności. Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń - nie daj się zmanipulować!

Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Nie przekazuj telefonicznie haseł do swoich rachunków czy kodów autoryzacyjnych do przelewów! Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

PAMIĘTAJMY, ŻE PRAWDZIWY POLICJANT, CZY TEŻ FUNKCJONARIUSZ INNYCH SŁUŻB NIE BĘDZIE ŻĄDAŁ OD NAS PRZEKAZANIA JAKICHKOLWIEK PIENIĘDZY.

Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na Policję bądź osobiście udajmy się do najbliższej jednostki Policji. Poinformujmy o zaistniałej sytuacji.

Autor: mł. asp. Emilia Wielorańska

(KPP Żyrardów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Rys Rys

6 0

Ludzka naiwność nie zna granic 13:05, 21.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OstrożnyOstrożny

6 0

Taką ma się świadomość jak się czyta "Gazetę Polską", "Gazetę Polską Codziennie" itp *%#)!& które robią ludziom wodę z mózgu. Kobieta w wieku 53 lat to jeszcze nie staruszka i powinna używać głowy nie tylko do noszenia beretu. 13:51, 21.01.2021


gośćgość

3 0

Kobieta poczuła się jak klientka Amber Gold. 14:34, 21.01.2021


reo

AdamAdam

0 1

Ostrożny ,napewno inna sie ma jak się czyta ,,wyborcza " albo ,,NIE" Urbanowskie a to pierwsze Zydoskie Michnika jakaly.debili się nie sieje ,same się lega. 11:21, 22.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ostrożny do AdamaOstrożny do Adama

1 0

Nie mam żadnych wątpliwości, że ty nic nie czytasz tylko oglądasz TVP INFO. 00:12, 23.01.2021


0%