Zamknij
REKLAMA

Rusza budowa hospicjum w Bramkach. Również dla sochaczewian

19:39, 06.11.2019 | K.Ż
Skomentuj
REKLAMA

Za dwa lata w Bramkach w gm. Błonie ma zostać wybudowane hospicjum. Samorząd województwa mazowieckiego  przekaże na ten cel 4 miliony złotych. Placówka zapewni miejsca dla 32 pacjentów. To bardzo ważna inwestycja w szczególności dla mieszkańców powiatów sochaczewskiego, grodziskiego, pruszkowskiego, nowodworskiego, a także samej Warszawy.

6 listopada w siedzibie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie budowy hospicjum w Bramkach, gm. Błonie. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel kwotę 4 milionów złotych. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podpisał umowę wraz ze starostą Warszawskim Zachodnim Janem Żychlińskim. Inwestycja w większości będzie sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Na terenie gminy Błonie w Bramkach powstanie placówka opieki paliatywnej dla 32 pacjentów z terenu zachodniego Mazowsza. To ważna inwestycja w szczególności dla mieszkańców powiatów sochaczewskiego, grodziskiego, pruszkowskiego, nowodworskiego, a także samej Warszawy.

Hospicjum powstanie w ścisłym sąsiedztwie parku i Domu Pomocy Społecznej. Będzie to obiekt parterowy składający się z pięciu brył. W najbliższym otoczeniu zasadzona zostanie zieleń, która będzie spełniać funkcję parkową. Powstanie tu też 40 miejsc parkingowych. Jest już gotowy projekt obiektu, którego autorką jest architekt Grażyna Marciszewska. Został ogłoszony przetarg w celu wyłonienia wykonawcy.

 

Według starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jana Żychlińskiego ogromny wpływ na powstanie tego typu placówki były potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

Starzenie się społeczeństwa jest problemem społecznym, czasem powoduje ono sytuacje, które przerasta rodziny. Trzeba pomóc w tym zakresie. Na terenie powiatu działa hospicjum domowe Caritasu nie było jednak placówki stacjonarnej. Hospicjum w Bramkach będzie działać jako filia Hospicjum Św. Krzysztofa na Ursynowie. Obiekt będzie dedykowany mieszkańcom całego pasma zachodniego, a więc mówimy o 700 tys. populacji. Nie ma takiej placówki na naszym terenie. W Warszawie natomiast są tylko dwie.  Ponieważ dysponujemy odpowiednią działką, postanowiliśmy podjąć się budowy hospicjum. W budżecie powiatu przeznaczyliśmy na to działanie 7 milionów złotych, które rozłożymy na dwa lata. Cała inwestycja szacowna jest na 14 milionów złotych. Z pomocą przyszedł również samorząd Województwa Mazowieckiego, jesteśmy wdzięczni panu marszałkowi, za 4 miliony złotych. Obecnie zgromadziliśmy na ten cel 11 milionów. 18 listopada ogłosimy przetarg, mam ogromną nadzieję, że uda nam się wyłonić wykonawcę. Myślę, że jeśli wszystkie nasze założenia uda się zrealizować, to za dwa lata zakończymy budowę - dodaje starosta.

 

Według marszałka Województwa Mazowieckie Adama Struzik budowa hospicjum w Bramkach to niezwykle ważna i potrzebna inwestycja, której należało pomóc.

Gdy starosta Jan Żychliński zwróci się do mnie z prośbą, o pomoc w znalezieniu źródeł finansowania, wtedy wydawało się że będzie to trudne zadanie, bo pieniędzy europejskich na te cele już nie ma. W tym roku uruchomiliśmy po raz pierwszy instrument wsparcie dla inwestycji wspierających równomierny rozwój województwa i dzięki temu możemy pomóc w sfinansowaniu budowy hospicjum. Wystarczyło złożyć wniosek i spełnić kryteria. Nadmienię, że warunki tego konkursu są takie, że wsparcie może wynosić do 60 procent inwestycji, ale górna kwota nie może przekroczyć 4 milionów. Tak się szczęśliwie złożyło, że Powiat Warszawski Zachodni złożył taki wniosek, i dzięki temu dziś podpisujemy umowę na dofinansowanie. Powiat Warszawski Zachodni otrzymał od samorządu województwa mazowieckiego dofinansowanie w ramach Instrumentu zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. W ramach tego programu gminy i powiaty otrzymały wsparcie na realizację zadań wieloletnich, na drogi powiatowe i gminne, na edukację oraz kulturę. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ze swojego budżetu w sumie ponad 57 milionów zł, z czego w tym roku przekazanych zostanie blisko 30 milionów zł. Bardzo się cieszę, że środki z budżetu województwa mazowieckiego mogą służyć tak ważnemu celowi jakim jest opieka nad pacjentami terminalnym. Wiemy, że tego typu potrzeby ciągle rosną, a w naszej aglomeracji jest mało ośrodków, które niosą pomoc.

Władze powiatu zaprezentowały również projekt rzeźby która miała by stanąć przed budynkiem hospicjum i stać się jej symbolem. Przedstawia ona ptaka, który zrywa się do lotu. Jej autorami są znani rzeźbiarze, mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego państwo Fijałkowscy.

Według autorki projektu Grażyny Marciszewskiej przeznaczenie obiektu zawsze ma wpływ na finalny wygląd budowli, bo trzeba połączyć funkcjonalność z wyrazem architektonicznym.

Budynek będzie miał formę gwiazdy z centrum, w którym znajdują się funkcje podstawowe, czyli miejsca przyjmowania pacjentów. Będzie to budynek parterowy o bardzo nieagresywnej bryle i wyrazie. Aczkolwiek myślę, że będzie widoczny z dróg dojazdowych. Budynek będzie wyposażony w odnawialne źródła energii. Warto wiedzieć, że po sąsiedzku znajduje się miejsce gdzie mają schronienie osoby z dysfunkcjami psychicznymi, a więc razem z hospicjum będzie to tworzyło coś w rodzaju kompleksu dla osób starszych i schorowanych.

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Mok....Mok....

1 0

Pan Jan Zychlinski......pan Adam Struzik... to sukces gwarantowany.... 21:17, 06.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%