Zamknij
REKLAMA

Szykuje się rekordowy budżet Mazowsza: 1,4 mld na inwestycje

10:06, 24.11.2021 | Urząd Marszałkowski/Red.
Skomentuj
REKLAMA

4,6 mld zł w budżecie Mazowsza na 2022 rok, w tym 1,4 mld na inwestycje. We wtorek odbyło się pierwsze czytanie budżetu.

Na wtorkowej sesji sejmiku mazowieckiego przedstawiono plany budżetowe na 2022 rok. Te przedstawiają się obiecująco.

- Przyszły rok zapowiada się naprawdę dobrze. Nie odstępujemy od realizacji inwestycji czy naszych autorskich programów wsparcia. Zdajemy sobie sprawę jak ważne są to zadania. Tylko na wsparcie mazowieckich OSP, sołectw, działkowców, rozbudowę infrastruktury sportowej, wsparcie rozwoju mazowieckich gmin i powiatów czy ochronę powietrza planujemy przeznaczyć ponad 200 mln zł. Niewątpliwie największą pozycją w przyszłorocznym budżecie będą inwestycje, których realizacja pochłonie ponad 1,4 mld zł. Po raz kolejny główny nacisk położony zostanie na modernizację i doposażenie mazowieckiej służby zdrowia oraz budowę i remonty dróg – mówi marszałek Adam Struzik.

Planowane dochody Mazowsza wyniosą w przyszłym roku ponad 4,3 mld zł, z czego ponad 3,6 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Z założenia wydatki mają być na poziomie ponad 4,6 mld zł. Wpłata do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowe, w 2022 r. wyniesie ponad 844,9 mln zł.

Sytuacja finansowa Mazowsza jest stabilna, co podkreśla skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Ten projekt który został przedstawiony radnym województwa wygląda bardzo optymistycznie. Choć widzę tu pewne zagrożenia. To pierwszy rok kiedy nasze dochody wpisujemy do budżetu na nowych zasadach. Wysokość wpływów z CIT szacuje nam minister finansów. Nowy system powoduje, że co miesiąc będziemy otrzymywali 1/12 z tego, co nam zaplanował minister. Jeśli wpływy do budżetu Państwa z tytułu podatku CIT będą niższe, to po dwóch latach będziemy musieli tę nadpłatę oddać.

Na realizację inwestycji w 2022 r., władze województwa zaplanowały ponad 1,4 mld zł. Najwięcej, bo 540 mln zł zostanie przeznaczonych na  modernizację i doposażenie szpitali, 401 mln zł na budowę, rozbudowę i modernizację dróg wojewódzkich. 64 mln zł pochłoną inwestycje w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego, a ponad 62 mln zł w placówkach oświatowych.

Oto niektóre z dużych inwestycji w opiekę zdrowotną:

  • budowa i wyposażenie Ośrodka Radioterapii na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku – 80 mln zł, w tym 56 mln zł na 2022 r.;
  • przebudowa i modernizacja pomieszczeń budynku zakaźnego w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie – 36,7 mln zł, w tym 25,5 mln zł na 2022 rok;
  • rozbudowa i modernizacja budynku Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku z wyposażeniem – 21 mln zł, w tym 11,5 mln zł na 2022 rok;

Na budowę, modernizację, przebudowę i utrzymanie dróg wojewódzkich, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy w 2022 r. w sumie 718 mln zł, z czego 401,5 mln zł na inwestycje, a kolejnych 260 mln zł na remonty i bieżące utrzymanie. W planach jest m.in. budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego w ciągu DW 579 – 44,4 mln zł na 2022 r. czy przebudowa drogi wojewódzkiej nr 579 Kazuń - Błonie Etap II – 21 mln zł. 

Kultura i dziedzictwo narodowe to ponad 349  mln zł, z czego ponad 285 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na utrzymanie instytucji kultury, a ponad 64 mln zł na inwestycje. Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk za nami kolejny rok pandemii, który w dużej mierze odbił swoje piętno na planach naszych instytucji kultury.

Jednak nie ustajemy i mimo trudności, które coraz częściej pojawiają się na rynku budowlanym zmieniamy nasze muzea, teatry i biblioteki. Chcemy, aby były to miejsca na miarę XXI w., dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i w pełni wyposażone. Na 2022 r. zaplanowaliśmy m.in. kontynuację modernizacji skrzydeł północnego i wschodniego Arsenału Warszawskiego (…).

W ramach inwestycji kulturalnych zaplanowano też budowę budynku na cele pracowni stolarsko-malarskiej dla Teatru Dramatycznego w Płocku.

Na edukację samorząd województwa przeznaczy ponad 302 mln zł, w tym na inwestycje ponad 62 mln zł. Największą pozycją w budżecie jest budowa nowej siedziby dla Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisko. Tylko w przyszłym roku inwestycja pochłonie ponad 32,9 mln zł.

Samorząd województwa po raz kolejny przeznaczy także środki na wsparcie gmin i powiatów. W 2022 roku na ten cel zostanie przeznaczone ponad 214 mln zł. Największa pula środków, czyli ponad 127 mln zł zostanie przeznaczonych na instrument zadań ważnych. Dzięki temu wsparciu gminy otrzymują środki na budowę dróg, modernizacje placówek kulturalnych czy oświatowych. Poza dotychczas realizowanymi programami, pojawi się również nowy dotyczący adaptacji do zmian klimatu.

Wsparcie powędruje też po raz kolejny do OSP. Druhowie z OSP Wyczółki już cieszą się z przeznaczonych dla nich podczas ostatniej sesji sejmiku ponad 16 tys. zł.  

(Urząd Marszałkowski/Red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%