Zamknij
REKLAMA

Wierzba 2021. Okoliczne muzea mają powody do dumy

14:50, 09.08.2021 | Red./ Urząd Marszałkowski
Skomentuj
REKLAMA

Za nami XV edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Powody do dumy mogą mieć muzea z naszej bliskiej okolicy, które znalazły się w gronie laureatów.

Już po raz piętnasty kapituła konkursowa wyłoniła najlepsze inicjatywy muzealne na Mazowszu. Do udziału w konkursie zgłoszono 130 projektów, wystaw i wydawnictw, spośród których nagrodzono 27 najlepszych, a wyróżniono kolejnych 13. Najlepsi mogli liczyć na nagrody pieniężne w kwocie nawet 12 tys. zł. 

W konkursie przewidziano 6 kategorii: najciekawsza wystawa organizowana przez większe muzea, najciekawsza wystawa organizowana przez mniejsze muzea, najlepszy muzealny projekt edukacyjny, najlepszy muzealny projekt otwarty, najciekawsze wydawnictwo muzealne oraz w kategorii „Muzea w sieci”.

Wśród nagrodzonych znalazły się placówki muzealne z naszej bliskiej okolicy – Błonia i Żyrardowa. Muzeum Ziemi Błońskiej z „Wystawą z cyklu kolekcjonerzy i ich kolekcje – Błoniaki zegarki ZMP w Błoniu w kolekcji Piotra Zawadzkiego” zajęło drugie miejsce w kategorii wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea.

Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymało Muzeum Lniarstwa za wystawę Żakardowe Wzory.

W kategorii wystaw organizowanych przez większe muzea Muzeum Mazowieckie w Płocku zajęło drugie miejsce zajęła ex aequo za wystawę pt. „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”. Ta sama placówka otrzymała wyróżnienie w kategorii Najlepszy projekt edukacyjny za „Rok 1920. W 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej”.

Wystawy przygotowane przez mniejsze muzea:

Pierwsze miejsce zajęła wystawa pt. „Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 MODLIN 1939” zorganizowana przez Muzeum Twierdzy Modlin.

Drugie miejsce zajęła wystawa pt. „Wystawa z cyklu kolekcjonerzy i ich kolekcje – Błoniaki zegarki ZMP w Błoniu w kolekcji Piotra Zawadzkiego” zorganizowana przez Muzeum Ziemi Błońskiej.

Trzecie miejsce zajęła wystawa pt. „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią” zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Legionowie.

 Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały dwie wystawy:

„Żakardowe wzory" zorganizowana przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

„Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt/Diagonally. The KrakArt Group" zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

 Wystawy przygotowane przez większe muzea:

Pierwsze miejsce zajęła wystawa pt. „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu" zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Drugie miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” zorganizowana przez Muzeum Mazowieckie

w Płocku oraz wystawa pt. „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. 

Trzecie miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. „Czas chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata” zorganizowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, wystawa pt. „Jaki znak twój? Wpływ Powstania Warszawskiego i Polski Walczącej na współczesną kulturę i sztukę” zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wystawa pt. „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy” zorganizowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wystawa pt. „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” zorganizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kategoria „Najlepszy projekt otwarty”

Pierwsze miejsce zajął projekt pt. „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie – cykl 10 filmów” zorganizowany przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Drugie miejsce zajął ex aequo projekt pt. „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu” zorganizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, projekt pt. Historyczna gra miejska „Ostrołęcki bedeker czyli Wrota Czasu” zorganizowany przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz projekt pt. „Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku” zorganizowany przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Trzecie miejsce zajął projekt „Łąka Leśmiana” zorganizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały trzy projekty:

„Fotowspomnienia, czyli Wasze Łazienki Królewskie" zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

„Pałacowe intrygi. August II u marszałka Bielińskiego w Otwocku Wielkim” zorganizowany przez Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

„ARTEfakty – „Pruszkowski Festiwal Archeologiczny” zorganizowany przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie.

Kategoria „Najlepszy projekt edukacyjny”

Pierwsze miejsce zajął projekt pt. „Zielone Rzemiosło” zorganizowany przez Muzeum Warszawskiej Pragi. 

Drugie miejsce zajął projekt pt. „Cicha noc w pałacu” zorganizowany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Trzecie miejsce zajął ex aequo projekt pt. „7 spotkań, 7 historii” zorganizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, projekt pt. Lekcja muzealna „Liny, węzły, supełki” zorganizowany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz projekt pt. Rodzinne pikniki edukacyjne „Z małą walizką w wielki świat” zorganizowany przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

 Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały dwa projekty:

„Na tropie zwierząt warszawskich” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.

„Rok 1920. W 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej” zorganizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Kategoria „Muzea w sieci”

Pierwsze miejsce zajął projekt pt. „Pułtusk przez wieki” – cykl filmów o historii miasta zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Pułtusku.

Drugie miejsce zajął ex aequo projekt pt. „Codzienność Warszawy 1915-1918. Szklane negatywy ze zbiorów Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall – wystawa wirtualna” zorganizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz projekt pt. „Portal_Kolekcje Muzeum Warszawy” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.

Trzecie miejsce zajął projekt pt. „Noc na Cytadeli” zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały trzy projekty:

„MuzeumOnline – platforma edukacyjna” zorganizowany przez Muzeum Historii Polski.

Program wydarzeń online do wystawy „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” zorganizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Legendy zamkowe” cykl słuchowisk w sieci zorganizowany przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Kategoria „Najciekawsze wydawnictwo muzealne”

Pierwsze miejsce zajęła Seria wydawnicza w ramach projektu Zamoyski 2017-2021, Tom 1. Książka: August Zamoyski. Nie tylko z archiwum. Koncepcja tomu i redakcja naukowa Maria Śledzianowska, Tom 2. Katalog wystawy: August Zamoyski. Myśleć w kamieniu. Koncepcja tomu, redakcja naukowa i wybór ilustracji dr Anna Lipa wydane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Drugie miejsce zajęło ex aequo wydawnictwo pt. „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” red. Paulina Szymalak-Bugajska wydane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz wydawnictwo pt. „Treasure Houses of Polish Academic Heritage”, red.  Hubert Kowalski, Marta Piszczatowska, Marek Bukowski, Magdalena Muskała, Joanna Ślaga i Marta Saszkiewicz wydane przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Trzecie miejsce zajęło wydawnictwo „Bitwa Warszawska 1920. Dzieła sztuki – fotografie – odezwy” red. Tadeusz Skoczek wydane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały dwa wydawnictwa:

„Nie taka zła. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda” wydane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Słowa nieulotne. Pismo w kulturach świata” wydane przez Muzeum Azji i Pacyfiku.

(Red./ Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

LiderLider

1 2

Były czasy gdy i sochaczewskie Muzeum Bitwy nad Bzurą zdobywało Wierzbę za wystawy. 22:15, 09.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%