Zamknij
REKLAMA

Mazowieckie zabytki z dofinansowaniem z UE. Zyskają Sanniki

08:39, 11.05.2021 | Urząd Marszałkowski
Skomentuj
REKLAMA

Pałacyk letni „Syberia” w Korczewie nad Bugiem, oficyna dworska Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie czy ratusz w Sierpcu to tylko niektóre spośród 17 zabytkowych obiektów, które zostaną odnowione dzięki pomocy z Unii Europejskiej. Będzie to możliwe dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego o przyznaniu ponad 17,4 mln zł z programu regionalnego na wsparcie projektów z zakresu kultury. Dodatkowo ponad 1,5 mln zł zostanie przeznaczone na działania rewitalizacyjne w Gminie Wołomin. Dzięki pomocy z Unii Europejskiej przeprowadzona zostanie modernizacja zabytkowego budynku ratusza w Sierpcu. W Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach powstanie  ekspozycja reliktów XVIII-wiecznego dworu. Wsparcie uzyskają również takie działania jak przebudowa pałacu i oficyny zachodniej zespołu pałacowo-parkowego w Młochowie, modernizacja zabytkowego kompleksu budynków Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy 

Ochrona zabytków w wielu zakątkach Mazowsza

Fundusze europejskie wspierają odnowę zabytków i zwiększanie dostępności do kultury na Mazowszu. Do tej pory dofinansowanie uzyskało 75 inwestycji z różnych zakątków regionu, a przyznana pomoc przekroczyła 176 mln zł.

– Dbamy o nasze zabytki, dlatego na ich ochronę przeznaczamy zarówno środki z własnego budżetu, jak i z UE. Tym razem dzięki dofinansowaniu kwotą w sumie 17,4 mln zł zostanie odnowionych 17 miejsc ważnych dla mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek Adam Struzik.

W ramach rozstrzygniętego konkursu największe dofinansowanie uzyskał projekt modernizacji Teatru Baj w Warszawie, najstarszego teatru lalek w Polsce (2,1 mln zł). Ponad 1,2 mln zł przeznaczone zostanie na remont jednego z najstarszych budynków w Legionowie, Willi Kozłówka, która docelowo stanie się przestrzenią biblioteczną. Gmina Wieniawa otrzyma z kolei 1,14 mln zł na odnowę zabytkowych budynków Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Nowy Dwór Mazowiecki otrzyma 1,13 mln zł na dostosowanie historycznego obiektu dawnego Kasyna Oficerskiego do działań edukacyjno-kulturalnych oraz turystycznych. W zabytkowych przestrzeniach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej powstanie z kolei Wystawa Dziejów Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Fundusze europejskie zainwestowane zostaną w odnowę zabytkowego pałacyku letniego „Syberia” w Korczewie, uzupełniając tym samym dotychczasowe inwestycje europejskie w malowniczy kompleks pałacowo-parkowy nad Bugiem. Dofinansowanie pozwoli na konserwację i adaptację zabytkowej oficyny dworskiej, wchodzącej w skład zespołu dworsko–parkowego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Dzięki pomocy z Unii Europejskiej przeprowadzona zostanie modernizacja zabytkowego budynku ratusza w Sierpcu. W Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach powstanie natomiast ekspozycja reliktów XVIII-wiecznego dworu. Wsparcie uzyskają również takie działania jak przebudowa pałacu i oficyny zachodniej zespołu pałacowo-parkowego w Młochowie, modernizacja zabytkowego kompleksu budynków Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy czy odnowa parku podworskiego w Kroczewie w gminie Załuski. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy Wyszkowa skorzystają w pełni z uroków zabytkowego parku. Fundusze europejskie przeznaczone zostaną również na remonty kilku obiektów sakralnych – kościoła p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz dzwonnicy w Skułach, zespołu klasztornego Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu, a także starej plebanii w Piasecznie.

 

– Różnorodność i skala dofinansowanych projektów jest bardzo duża – zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Planowane inwestycje to bardzo dobre przykłady tego, jak fundusze europejskie przekładają się na realne zmiany, zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach naszego województwa – dodaje.

Rewitalizacja w Gminie Wołomin

Fundusze europejskie to również środki na działania rewitalizacyjne na Mazowszu. Decyzją Zarządu Województwa ponad 1,5 mln zł skierowane zostanie do Gminy Wołomin na odnowę części wspólnych domów wielorodzinnych znajdujących się na terenie objętym gminnym programem rewitalizacji.

– Na działania rewitalizacyjne na Mazowszu przeznaczone zostało do tej pory ponad 195 mln zł w formie bezzwrotnych dotacji z programu regionalnego na lata 2014-2020. Dostępnych środków w programie jest już coraz mniej, jednak udało się skierować do dofinansowania kolejny projekt, z którego efektów skorzystają mieszkańcy Wołomina – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.

Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTube oraz Instagram.

 

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%