Zamknij
REKLAMA

Piąta strona Mazowsza. Wystawa z Sochaczewem w tle VIDEO

12:09, 17.07.2020 | red.
Skomentuj foto Kampinoski Park Narodowy
REKLAMA

Piąta strona Mazowsza, to tytuł wakacyjnej wystawy, którą  można zobaczyć w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Przybliża interesujące miejsca kultury, które znajdują się na szlakach turystycznych regionu. Muzeum zachęca do aktywnego wypoczynku, któremu może towarzyszyć odkrywanie swojej „małej Ojczyzny”. Punktem wyjścia są cztery średniowieczne zamki – Sochaczew, Liw, Ciechanów i Czersk.

Komisarz wystawy, Jacek Wiśniewski powiedział, że ekspozycja przedstawia miejsca na Mazowszu, które warto zobaczyć.

- W czasie pandemii, kiedy wiele osób będzie spędzać wakacje w miejscu zamieszkania, dlatego wybraliśmy kilka najciekawszych miejsc na Mazowszu, które z różnych powodów zachęcają do przyjazdu. Różnorodność Mazowsza sprawia, że można je poznawać na niezliczoną ilość sposobów, w zależności od osobistych zainteresowań. Jedni wolą podążać szlakami związanymi z życiem sławnych Polaków, szlakami największych bitew lub wydarzeń historycznych. Innych zainteresują zabytki architektury: budowle sakralne, dwory, pałace, architektura przemysłowa czy budownictwo ludowe. Na naszej ekspozycji mamy piękną makietę kolejki wąskotorowej, która jeszcze do dzisiaj funkcjonuje w Sochaczewie. A tam wąskim, torem pociągiem retro możemy dojechać do Tułowic na Kampinoskiego Parku Narodowego.

 

Jak dodaje Jacek Wiśniewsk, każdy z zamków przedstawiony jest w inny sposób.

- Na Mazowszu nie brakuje także obiektów obronnych i właśnie wokół czterech takich wybranych gotyckich warowni postanowiliśmy zbudować naszą opowieść. Ciechanów (na północ), Liw (na wschód), Czersk (na południe) i Sochaczew (na zachód) jak słupy graniczne wyznaczają cztery strony naszych zainteresowań. Natomiast tytułową "piątą stronę Mazowsza" stanowią atrakcje turystyczne, z którymi spotkamy się w okolicach tych miejscowości.  

Na turystów preferujących czynny wypoczynek czekają setki kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych. Rajem dla miłośników żeglarstwa jest Jezioro Zegrzyńskie. Kajakarze mają do wyboru kilkanaście nizinnych rzek, z Królową Polskich rzek Wisłą na czele. Ogromną rolę dla turystyki odgrywają: Kampinoski Park Narodowy i parki krajobrazowe, z różnorodnymi szlakami i punktami widokowymi.

Ekspozycja otwarta będzie do końca wakacji. Każdy zwiedzający otrzyma mapę z trasami rowerowymi i kajakowymi wokół przedstawionych miejsc. Wystawa „Piąta strona Mazowsza” w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstała we współpracy, m.in. z Kampinoskim Parkiem Narodowym, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

[WIDEO]473[/WIDEO]

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz