Zamknij
REKLAMA

Pompownia w Arciechowie do modernizacji. By nie było więcej powodzi VIDEO

11:00, 06.11.2019 | Urząd Marszałkowski
Skomentuj
REKLAMA

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otrzyma wsparcie na remont pompowni w gminie Iłów. Realizacja projektu oznacza przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców i zabezpieczenie przed powodziami terenów rolniczych. Modernizacja pompowni sprawi również, że stanie się ona tańsza w utrzymaniu i bardziej przyjazna środowisku.

 

Na inwestycję czekano od lat. Wszystko wskazuje na to, że wybudowana w 1972 roku pompownia w Arciechowie zostanie zmodernizowana. Inwestycja pozwoli poprawić zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Dolinie Iłowsko – Dobrzykowskiej, dzięki czemu wzrośnie bezpieczeństwo mieszkańców pięciu gmin: Słubic, Sannik, Młodzieszyna, Młodzieszyna, Rybna i Iłowa. Koszt inwestycji szacuje się na 11 milionów złotych. Zostanie ona zrealizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

- Ostatni remont tej pompowni miał miejsce w 1997 roku, w związku z czym jej stan techniczny i zakres prac, które dzięki temu dofinansowaniu możemy zrealizować, jest obszerny i kompleksowy – mówi Robert Chciuk, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W wyniku wieloletniej eksploatacji pompowni znacznemu zużyciu uległy zarówno pompy, armatura, instalacja elektryczna, jak i elementy konstrukcji budowlanych. Pęknięcie stropu na doku komory zrzutowej spowodowało z kolei rozszczelnienie konstrukcji. Mówiąc wprost, pompownia Arciechów jest awaryjna, wysoce wyeksploatowana i przestarzała technicznie.

Modernizacja obejmie wymianę pomp i armatury, wymianę układu sterowania i automatyki, założenie układów monitorujących stany wód i pracę pomp, a także montaż napędów elektrycznych zasuw na przepuście wałowym. Zaplanowane również zostały prace budowlane, wymiana instalacji elektrycznych, a także wymiana i naprawa ogrodzenia oraz remont dróg wewnętrznych.

A to wszystko stanie się możliwe dzięki środkom unijnym.

- Przyznajemy 8 milionów 400 tysięcy złotych na modernizację pompowni Arciechów, która będzie spełniała tak ważną funkcję, jak działanie przeciwpowodziowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że takie gminy, jak Iłów, Młodzieszyn, Rybno, Słubice i Sanniki, nie będą już miały problemów z opadami i zagrożeniem powodziowym – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Powstała pół wieku temu pompownia w Arciechowie zlokalizowana jest przy lewobrzeżnym wale rzeki Wisły w gminie Iłów. Jej zadaniem jest odprowadzanie wód powierzchniowych i infiltracyjnych w zlewniach rzeki Jeżowki i Kanału H oraz efektywniejsze zapobieganie powodziom i minimalizowanie ich skutków na terenie tutejszych gmin wiejskich. Mówiąc prościej, gdy na gruntach, szczególnie przy ujściu rzeki Jeżówka, zdecydowanie podniesie się poziom Wisły, co grozi przesiąknięciem wałów, uruchomiane są specjalne pompy, które pomagają odwodnić tereny sąsiadujące z wałami.

[WIDEO]323[/WIDEO]

 

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz