Zamknij

Średni samochód gaśniczy dla OSP Mokas, umowa podpisana

13.32, 19.08.2022 Urząd Marszałkowski Aktualizacja: 11.15, 22.08.2022
Skomentuj foto Urząd Marszałkowski
REKLAMA

Średni samochód gaśniczy dla OSP Mokas, quad dla druhów z OSP Kamion, zagospodarowanie terenu przy strażnicy OSP w Ładach oraz adaptacja i wyposażenie zabytkowego budynku Kantoru w Żyrardowie na potrzeby Centrum Obsługi Mieszkańca to projekty, które decyzją radnych województwa mazowieckiego otrzymały wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. W sumie dofinansowanie do czterech projektów wyniesie ponad 2,7 mln zł. Umowy z beneficjentami podpisał marszałek Adam Struzik. W spotkaniu udział wziął również Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, to największy program wsparcia realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego. – Zapotrzebowanie zgłaszane przez samorządy jest bardzo duże – od modernizacji i budowy dróg lokalnych, przez budowę strażnic OSP, aż po rozbudowy szkół. W tegorocznej puli programu jest blisko 208 mln zł, które pomogą w realizacji 115 przedsięwzięć w województwie.

Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego podkreśla, jak ważne dla samorządu Mazowsza jest dobro mieszkańców. – Chcemy, aby wszystkim Mazowszanom żyło się komfortowo i bezpiecznie. Program „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” to nasza samorządowa odpowiedź na głosy mieszkańców. Dzięki niemu udaje się realizować wiele potrzebnych w gminach i powiatach projektów. W powiatach żyrardowskim i sochaczewskim w ramach programu dofinansujemy w tym roku cztery projekty kwotą w sumie ponad 2,7 mln zł – dodaje wiceprzewodniczący.

 

W zabytkowym budynku Kantoru w Żyrardowie powstanie Centrum Obsługi Mieszkańca

Zabytkowy Kantor znajdujący się w centrum miasta zbudowany został w 1885 r. Był siedzibą dyrekcji i biura głównego Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich. Budynek Kantoru objęty jest ochroną konserwatorską. Ze względu na m.in. wystrój architektoniczny wnętrz, wpisany również do rejestru ruchomych zabytków.

Planowana adaptacja i wyposażenie obiektu będzie kontynuacją już zrealizowanych prac konserwatorskich, remontowych i adaptacyjnych. Dofinansowanie przedsięwzięcia pozwoli na dokończenie prac i wyposażenia obiektu, a docelowo na jego otwarcie i obsługę mieszkańców. Kantor będzie pełnić funkcję nowoczesnego Centrum Obsługi Mieszkańca.

Koszt inwestycji: 3 333 334,00 zł

Przyznana kwota dotacji: 2 000 000,00 zł

Planowany okres realizacji: 2022

 

Zakup średniego samochodu gaśniczego dla OSP Mokas w gminie Sochaczew

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokasie, dzięki wsparciu Mazowsza będą mieć nowy średni samochód gaśniczy. Obecnie mają do dyspozycji samochód już mocno wyeksploatowany, którego dalsze użytkowanie generuje coraz większe koszty.

Koszt inwestycji: 950 000,00 zł

Przyznana kwota dotacji: 570 000,00 zł

Planowany okres realizacji: 2022

 

Zakup Quada dla OSP Kamion w gminie Młodzieszyn

Ochotnicza Straż Pożarna w Kamionie od 1997 r. włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy z Kamiona niosą pomoc nie tylko w zagrożonej częstymi powodziami gminie Młodzieszyn, ale również w całym powiecie sochaczewskim.

Zadania przeciwpowodziowe obejmują Wisłę i Bzurę. W okolicy znajdują się m. in. tereny cenne przyrodniczo Natura 2000 czy otulina Kampinoskiego Parku Narodowego. Niestety zagrożenie ze strony rzek jest coraz większe. W maju 2010 r. gminę nawiedziła jedna z największych w Polsce powodzi. Zalanych zostało wtedy ok. 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości w gminach Słubice i Gąbin. Ewakuowano ponad 2,5 tys. osób i 2,3 tys. sztuk zwierząt. W Kamionie, oprócz zalania domów zniszczony został także most. Quad pomoże zminimalizować ryzyko i zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańcom oraz zwiększy sprawność operacyjną jednostki. Pozwoli na udział w akcjach poszukiwawczych, przeciwpowodziowych i ratowniczych w trudno dostępnym terenie.

Koszt inwestycji: 100 000,00 zł

Przyznana kwota dotacji: 60 000,00 zł

 

Zagospodarowanie terenu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ładach w gminie Iłów *

Budowa chodników i parkingu, nasadzenie zieleni, elementy małej architektury, m.in. ławki i stojaki rowerowe czy oświetlenie to najważniejsze zadania związane z zagospodarowaniem terenu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ładach.

Adaptacja terenu przy świetlicy OSP Łady pozwoli na utworzenie nowoczesnego terenu rekreacyjnego, który będzie miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców.

Koszt inwestycji: 150 000,00 zł

Wnioskowana kwota dotacji: 90 000,00 zł

Planowany okres realizacji: 2022 rok

Stan przygotowania projektu: Beneficjent uzyskał pozwolenie na budowę.

 

* Umowa z tym beneficjentem została podpisana 1 sierpnia, 2022 r.

(Urząd Marszałkowski)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

KrzysiekKrzysiek

0 0

A po co ten quad dla Kamiona?
19:29, 22.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

0 0

Mireczek jak się opasł:D 01:04, 05.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%