Zamknij
REKLAMA

środa, 15.01, godz. 18.00

Sochaczew, ul. Licealna 18,

Bilety: Wstęp wolny

Razem z Księży Młyn Dom Wydawniczy zapraszamy na spotkanie z autorem książki  pt. "Sekrety polskich kolei". Autor książki, to znany dziennikarz radiowy i telewizyjny  Roman Czejarek - dziennikarz / prezenter / autor. Z mikrofonem i aparatem fotograficznym wiele razy przemierzył całą Polskę. W 2019 roku otrzymał nagrodę i tytuł najlepszego dziennikarza turystycznego m.in. za audycje ze skansenów kolejowych.

„Masz w głowie olej, to idź na kolej” mówiono w Polsce w czasach PRL i to właśnie wtedy PKP przeżywało okres swojego największego rozkwitu, zatrudniając ponad 360 tysięcy ludzi! „Rytm kolei pulsem gospodarki” głosiło w tym czasie inne popularne propagandowe hasło. Było w tym bardzo dużo racji. Pociągi przewoziły towary i ludzi. Wiozły robotników do pracy, młodzież na wakacje i śląski węgiel do nadbałtyckich portów. Specjalnymi salonkami podróżowali najważniejsi przedstawiciele władz – prezydent, premier i oczywiście I sekretarz KC PZPR. Kolejowe szkoły przyciągały tłumy chętnych, bo praca w PKP oznaczała stabilizację, prestiż i przywileje, m.in. bezpłatne przejazdy, wczasy w wagonach, deputat węglowy, darmowy mundur i olbrzymie zniżki dla całej rodziny. Najmłodsi kupowali produkowane w NRD kolejki PIKO i budowali makiety w skali H0, TT lub N.

Kolej tamtych czasów, to tysiące opowieści i sekretów, które warto poznać. Historia PKP w Polsce jest dużo dłuższa. Jeszcze większym szacunkiem kolejarze cieszyli się w czasach II Rzeczypospolitej. To wtedy powstały legendy: Luxtorpeda i Piękna Helena. Pociągi jeździły czasami nawet szybciej niż dziś. Nasi konstruktorzy za projekty superszybkich lokomotyw zdobywali w Paryżu cenne medale i wyróżnienia. Na dworcach czas podróżnym umilały ekskluzywne restauracje i kolejowe kina.
Kolej, to modelarze, szerokie i wąskie tory, stacje, przystanki, lokomotywownie, tunele oraz wiadukty i mosty. To także znane filmy i seriale. Słynne lokomotywy oraz kolejarze wiele razy pojawiali się na dużym i małym ekranie, m.in. w Lalce, Katyniu, Rodzinie Połanieckich, 07 zgłoś się.

Książka opowiada o kolejowych sekretach, zagadkach, rzeczach znanych, ale też i tych, które dawno odeszły w zapomnienie. Ujawnia to, co przez długie lata skrzętnie skrywano: świecące pociągi z odpadami nuklearnymi, polskie spalinowozy na wojnie w Libanie, tunel śmierci w Górach Sowich oraz „Gagariny” zamienione na „Batmany”, czyli LHS oraz ZSRR kontra zachód Europy.

Zapraszamy na godzinę 18:00 do Stacja Muzeum Sochaczew. Wstęp bezpłatny!
Będzie możliwość zakupienia książki podczas spotkania
Książkę polecają: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Poznaj Świat miesięcznik oraz Stacja Muzeum :)


sobota25 stycznia

niedziela26 stycznia

poniedziałek27 stycznia

wtorek28 stycznia

środa29 stycznia

czwartek30 stycznia

piątek31 stycznia

sobota1 lutego

niedziela2 lutego

środa5 lutego

piątek7 lutego

sobota8 lutego

niedziela9 lutego

poniedziałek10 lutego

wtorek11 lutego

środa12 lutego

czwartek13 lutego

piątek14 lutego

sobota15 lutego

niedziela16 lutego

poniedziałek17 lutego

wtorek18 lutego

środa19 lutego

czwartek20 lutego

piątek21 lutego

sobota22 lutego

niedziela23 lutego

piątek28 lutego

sobota29 lutego

piątek6 marca

czwartek12 marca

niedziela15 marca

piątek20 marca

sobota21 marca

niedziela22 marca
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone