Zamknij
REKLAMA

środa, 15.01, godz. 18.00

Od 15.01.2020 do 15.01.2020

Sochaczew, ul. Licealna 18,

Bilety: Wstęp wolny

Razem z Księży Młyn Dom Wydawniczy zapraszamy na spotkanie z autorem książki  pt. "Sekrety polskich kolei". Autor książki, to znany dziennikarz radiowy i telewizyjny  Roman Czejarek - dziennikarz / prezenter / autor. Z mikrofonem i aparatem fotograficznym wiele razy przemierzył całą Polskę. W 2019 roku otrzymał nagrodę i tytuł najlepszego dziennikarza turystycznego m.in. za audycje ze skansenów kolejowych.

„Masz w głowie olej, to idź na kolej” mówiono w Polsce w czasach PRL i to właśnie wtedy PKP przeżywało okres swojego największego rozkwitu, zatrudniając ponad 360 tysięcy ludzi! „Rytm kolei pulsem gospodarki” głosiło w tym czasie inne popularne propagandowe hasło. Było w tym bardzo dużo racji. Pociągi przewoziły towary i ludzi. Wiozły robotników do pracy, młodzież na wakacje i śląski węgiel do nadbałtyckich portów. Specjalnymi salonkami podróżowali najważniejsi przedstawiciele władz – prezydent, premier i oczywiście I sekretarz KC PZPR. Kolejowe szkoły przyciągały tłumy chętnych, bo praca w PKP oznaczała stabilizację, prestiż i przywileje, m.in. bezpłatne przejazdy, wczasy w wagonach, deputat węglowy, darmowy mundur i olbrzymie zniżki dla całej rodziny. Najmłodsi kupowali produkowane w NRD kolejki PIKO i budowali makiety w skali H0, TT lub N.

Kolej tamtych czasów, to tysiące opowieści i sekretów, które warto poznać. Historia PKP w Polsce jest dużo dłuższa. Jeszcze większym szacunkiem kolejarze cieszyli się w czasach II Rzeczypospolitej. To wtedy powstały legendy: Luxtorpeda i Piękna Helena. Pociągi jeździły czasami nawet szybciej niż dziś. Nasi konstruktorzy za projekty superszybkich lokomotyw zdobywali w Paryżu cenne medale i wyróżnienia. Na dworcach czas podróżnym umilały ekskluzywne restauracje i kolejowe kina.
Kolej, to modelarze, szerokie i wąskie tory, stacje, przystanki, lokomotywownie, tunele oraz wiadukty i mosty. To także znane filmy i seriale. Słynne lokomotywy oraz kolejarze wiele razy pojawiali się na dużym i małym ekranie, m.in. w Lalce, Katyniu, Rodzinie Połanieckich, 07 zgłoś się.

Książka opowiada o kolejowych sekretach, zagadkach, rzeczach znanych, ale też i tych, które dawno odeszły w zapomnienie. Ujawnia to, co przez długie lata skrzętnie skrywano: świecące pociągi z odpadami nuklearnymi, polskie spalinowozy na wojnie w Libanie, tunel śmierci w Górach Sowich oraz „Gagariny” zamienione na „Batmany”, czyli LHS oraz ZSRR kontra zachód Europy.

Zapraszamy na godzinę 18:00 do Stacja Muzeum Sochaczew. Wstęp bezpłatny!
Będzie możliwość zakupienia książki podczas spotkania
Książkę polecają: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Poznaj Świat miesięcznik oraz Stacja Muzeum :)


piątek, 7 sierpnia 2020niedziela, 30 sierpnia 2020

sobota, 8 sierpnia 2020

sobota, 8 sierpnia 2020

sobota, 15 sierpnia 2020