Zamknij
REKLAMA

XI wydarzenie Kocham Polskę... Władysław Ślewiński za nami

14:39, 09.06.2022 | K.Ż
Skomentuj
REKLAMA

9 czerwca w sali głównej kramnic miejskich odbyło się XI Wydarzenie Artystyczne Kocham Polskę … Władysław Ślewiński. Podczas oficjalnej gali wręczono nagrody laureatom X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego Kocham Polskę. W tym roku hasłem przewodnim plastycznej rywalizacji była "Rodzina życia i miłości".

[FOTORELACJA]11640[/FOTORELACJA]

Dziś 9 czerwca w sali głównej kramnic miejskich odbyło się XI Wydarzenie Artystyczne Kocham Polskę … Władysław Slewiński. Podczas oficjalnej gali zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu plastycznego. Pod hasłem Rodzina życia i miłości. odbyła się dziesiąta edycja konkursu plastycznego Kocham Polskę Władysław Ślewiński. Na konkurs spłynęły pracę z całego kraju, najwięcej z Nowego Targu i Rydzyna. Ogłoszenie laureatów poprzedziła cześć artystyczna. Koncert wykonali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.  Potem tańce narodowe zaprezentował  zespół  taneczny z Rydzyny. 

Organizatora Jarosław Miaśkiewicz, zapytaliśmy, która praca zapadała mu w pamięci z tegorocznej edycji konkursu.

- W tym roku mamy bardzo wiele prac ciekawych, ale taką najbardziej chwytającą za serce jest obraz „W oczekiwaniu” autorstwa Moniki Boruty-Sałacińsiej, który otrzymał nagrodę ministra Kultury Piotra Glińskiego. Jest to praca niezwykle przepiękna, dlatego, że pokazuje starszą kobietę, która oczekuje na rodzinę. Ja w niej ruch myśli, które tak naprawdę trudno jest namalować.

Po konkursową wystawę prac możemy oglądać w galerii Miejskiej Biblioteki Publiczne, jest wśród nich obraz Moniki Boruty Sałacińskiej.

- Wykonałam portret mojej babci. Namalowałam ją ze swoich wspomnień, a światło poranka było tu najważniejsze. To nie było łatwe zadanie, bo nie miałam takiego zdjęcia babci . Wykorzystałam powidoki z dzieciństwa, ale posiłkowałam się różnymi nagraniami. Najważniejsze było dla mnie uchwycić babcię, która czeka na nas w wakacje ze śniadaniem, aż wstaniemy. Ten widok zapamiętałam i chciałam przekazać. Zawszę chętnie biorę udział w konkursie, bo jest, to typowo polski konkurs. Bardzo podobają mi się tematy prac i są bliskie mojemu charakterowi i sercu.

- podsumowuje Monika Boruta-Sałacińska.

Jarosław Miaśkiewicz podsumowuje tegoroczną edycję konkursu.

- Tegoroczny konkurs był bardzo ciekawy i przyniósł wiele emocji i wrażeń. Dała też nową przestrzeń dla konkursu Kocham Polskę.  Była tez niezwykle trudna przez pandemię. Na konkurs wpłynęło 281 prac, które zostały wykonane różnymi technikami. Część z tych prac prezentujemy w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- dodaje Jarosław Miaśkiewicz.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: profesor ASP Ryszard Sekuła, Andrzej Nowak Zempliński - malarz z Tułowic, Marcin Hugo-Bader – znany lokalny artysta, Urszula Gawłowska – historyk sztuki, sekretarz konkursu i kustosz MBP w Sochaczewie Anna Pałys, Urszula Wrzesińska – bibliotekarz i prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego Jarosław Miaśkiewicz.

Konkurs odbywa się pod patronatem artystycznym ASP w Warszawie. Projekt jest współfinansowany ze środków starostwa powiatowego w Sochaczewie, miasta Sochaczew oraz gmin Młodzieszyn i Teresin. Nagrody ufundują m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz warszawskie muzea.

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

123123

0 0

A czy kosmiczne ceny węgla tez kochają? 05:58, 13.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%