Zamknij
REKLAMA

Ruszają koncerty w brochowskiej bazylice. Po raz trzeci z rozszerzoną formułą

11:57, 23.06.2021 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

4 lipca ruszają letnie koncerty chopinowskie w brochowskiej bazylice organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Wzorem ubiegłych lat muzyki klasycznej będzie można posłuchać w wakacyjne niedziele po mszy św. o 13.15.

Na przestrzeni lat muzyczne wydarzenia w Brochowie ewoluowały i tak już trzeci rok z rzędu, dzięki pozyskanemu przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możemy pełniej rozkoszować się muzyką, m. in. za sprawą profesjonalnego konferansjera. Jak mówi dr Ewa Sławińska-Dahlig dyrektor generalny im. Fryderyka Chopina:

- Robert Kamyk w sposób popularny, a jednocześnie fachowy potrafi opowiadać o muzyce, dzięki czemu można jej słuchać bardziej świadomie i przy okazji dowiedzieć się trochę o wykonawcach, utworach i różnych terminach muzykologicznych. Myślę, że to dodatkowy walor tych koncertów.

Nie bez znaczenia jest wzbogacenie recitali o dodatkowe elementy, które sprawiają, że występy muzyków stają się przy okazji barwnym widowiskiem.

- W tym roku czekają nas recitale fortepianowe, jeden recital akordeonowy oraz koncerty kameralne: duet fortepianowy na cztery ręce, duet gitarowy, duet fortepian - skrzypce, duet fortepian – mezzosopran, a także kwartet – wokal, gitara, w tym gitara basowa, kontrabas, perkusja „Chopin w barwach jazzu” – mówi Jerzy Ossowski z TIFC.

Przedstawiciele TIFC przy okazji kolejnych edycji koncertów zawsze zwracają uwagę na brochowską publiczność, która jest podobno wyjątkowa. Jak mówi Jerzy Ossowski, ta przychodzi na koncerty licznie i żywo reaguje. Dr Ewa Sławińska-Dahlig również podkreśla, że występujący czują się dopieszczeni:

- Artyści są wyjątkowo witani i nagradzani brawami przez publiczność, dzięki czemu chętnie wracają do Brochowa przy okazji kolejnych edycji koncertów. Dla artystów poza wspaniałą publicznością ważne jest też to, że tamtejszy kościół jest przepełniony duchem Fryderyka Chopina, który został tam ochrzczony oraz jego rodziny, bo przecież w tym kościele ślub wzięła jego najstarsza siostra i jego rodzice.

Pierwszy z tegorocznych występów czeka nas już 4 lipca. Na dobry początek –  recital fortepianowy Karola Radziwonowicza, który wykona utwory Chopina i Paderewskiego. Koncerty będą się odbywać w reżimie sanitarnym, według panujących nadal obostrzeń.

TIFC organizuje recitale i koncerty chopinowskie w brochowskiej bazylice od 14 lat, w tym czasie zrealizowano 116 koncertów przy współpracy z księdzem Pawłem Olszewskim, a także z władzami gminy Brochów.

Poniżej harmonogram koncertów:

4 lipca

Karol Radziwonowicz – fortepian   /Chopin, Paderewski/

11 lipca

 

Anna Rejda – wokal

Kamil Abt – gitara

Andrzej Michalak – kontrabas, gitara basowa

Mateusz Maniak – perkusja

/Chopin w barwach jazzu/

18 lipca

 

Lilianna Zalesińska – mezzosopran

Piotr Szymanowicz – fortepian    

/Chopin, Paderewski, Piotr Maszyński, Jerzy Lefeld/

25 lipca

 

Mateusz Kowalski – gitara

Tomasz Radziszewski – gitara

/transkrypcje Chopina, Marek Pasieczny, Victor Magnen, Etienne Mehul, Joaquin Rodrigo/

1 sierpnia

 

Maria Korecka-Soszkowska – fortepian

/Chopin, Rafał Stradomski/

8 sierpnia

 

Krzysztof Książek – fortepian

Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian

/Beethoven, Schubert, Maurycy Moszkowski, Claude Debussy, Chopin/

15 sierpnia

 

Maria Gabryś-Heyke – fortepian

Jolanta Sosnowska – skrzypce

/16 różnych kompozytorów/

22 sierpnia

 

Klaudiusz Baran – akordeon

/Bach, Enrique Granados, Sofija Gubajdulina, Władysław Zołotariow/

29 sierpnia

Rinko Kobayashi – fortepian

/Bach, Rachmaninow, Liszt, Chopin + japoński kompozytor/

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%