Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowy koncert ku czci kardynała Wyszyńskiego w Iłowie. Wystąpił Jerzy Zelnik

14:41, 08.06.2021 | red.
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę 6 czerwca o godzinie 18:00 w kościele parafialnym w Iłowie odbył się koncert słowno - muzyczny w ramach roku kardynała Stefana Wyszyńskiego, na którym wystąpili: aktor Jerzy Zelnik  Robert Grudzień - organy, Małgorzata Banachowicz - mezzosopran. Uroczystość poprowadził Sławomir Ambroziak. Projekt zrealizowany został ze wsparcia finansowego gminy Iłów i Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Władze Iłowa reprezentowała na koncercie sekretarz gminy Iłów Katarzyna Michalska oraz przewodniczący rady gminy Sławomir Tomaszewski, wiceprzewodniczący Rafał Durzyński, radna Renata Bartosiak, radny Marek Ziółkowski i Radosław Kunz. 

[FOTORELACJA]10429[/FOTORELACJA]

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej wraz z księdzem proboszczem Krzysztofem Boruckim w ubiegłą niedzielę zorganizowali koncert ku czci prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Koncert rozpoczął się od wykładu historyka Sławomira Ambroziaka, na którym  przybliżył zebranym już blisko 800 letnią historię parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie.

- Podczas godzinnego koncertu licznie zgromadzeni słuchacze, wśród których byli zarówno iłowscy parafianie, jak i osoby z odległych od Iłowa miejscowości, wysłuchali kilku utworów muzyki klasycznej i sakralnej. Wśród nich nie mogło zabraknąć pieśni ku czci Matki Bożej, której kard. Wyszyński powierzał swoje życie, i która każdego dnia czczona jest w iłowskiej świątyni, bowiem parafia jest pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. W repertuarze znalazły się m.in.: "Ave Maria" F. Schuberta oraz G. Cacciniego, "Adagio" T. Albinoniego, "Kanon D-dur" J. Pachelbela. Solistką koncertu była mezzosopranistka Małgorzata Banachowicz, która wykonywała również utwory skrzypcowe. Przy organach zasiadał wybitny organista, twórca międzynarodowych festiwali organowych oraz licznych koncertów – Robert Grudzień. Narratorem koncertu był znany polski aktor – Jerzy Zelnik, który z właściwą sobie elegancją i aktorskim kunsztem odczytywał życiorys i teksty Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zauważa Wanda Dragan.

Warto wspomnieć, że rok 2021 został ustanowiony przez sejm rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypadają ważne daty związane z tą wielką postacią: 120 rocznica urodzin, 40 rocznica śmierci oraz długo oczekiwana beatyfikacja prymasa, która odbędzie się 12 września. Z kolei dla parafii w Iłowie to także 55 rocznica wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego, która miała miejsce 11 listopada 1966 roku.

- Koncert był także dziękczynieniem za wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w kościele w Iłowie w 1966 roku. Wśród publiczności nie brakowało osób, które 55 lat temu oczekiwały i uczestniczyły w spotkaniu z Prymasem Tysiąclecia – podkreśla Wanda Dragan.

Osobistym doświadczeniem przebywania w towarzystwie przyszłego świętego podzielił się proboszcz parafii ks. Krzysztof Borucki.

- Miałem tę łaskę, zaszczyt spotkać kardynała, służyć przy nim, słuchać go. Pamiętam nabożeństwa, tzw. ciemne jutrznie, na których śpiewał razem z nami. Poczytuję sobie też jako łaskę fakt, że z ks. Wiesławem Kądzielą zadbaliśmy o oprawę muzyczną pogrzebu Prymasa - wspominał ks. Borucki.

Koncert został nagrodzony przez publiczność długimi oklaskami. Uczestnicy koncertu obdarowani zostali publikacją „ Stefan Kardynał Wyszyński – do Polaków i Polonii” wydaną z pomocą kancelarii Prezesa rady Ministrów. Finansowe wsparcie organizatorzy koncertu otrzymali od gminy Iłów oraz od Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

LekarzLekarz

4 4

Dlaczego usunięto mój komentarz, pokazujący tłum w kościele bez maseczek? 21:10, 08.06.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZaszczepieniZaszczepieni

7 1

Wszyscy byli zaszczepieni Panu doktorowi wystarczy odpowiedź, czy też zgromadzeni mają okazać paszporty covidowe 😄 07:30, 09.06.2021


Narzędziowiec Narzędziowiec

3 0

Radosław nie napinaj się? Bo pęknie żyłka! 16:31, 09.06.2021


RomekRomek

4 2

A Zelnik tam śpiewał, czy chwalił PIS ? 20:10, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MokMok

3 0

Nie znosze Zelnika....niech mi z oczu znika!!!🤣 18:39, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%