Zamknij

Dawid Żakowski, reżyser z Sochaczewa, wskazany do Paszportu Polityki. Gratulujemy

07:45, 18.12.2020 P.S Aktualizacja: 12:32, 19.12.2020
Skomentuj
reo

Sochaczewski aktor, reżyser i pedagog Dawid Żakowski został wskazany do nominacji do Paszportu Polityki. To jedna z najważniejszych polskich nagród dla środowiska twórczego. 

Pierwsze paszporty zostały rozdane w 1993 roku w kategoriach literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz – od roku 2016 także kultura cyfrowa. Warto przypomnieć, że w 2019 roku w kategorii „Teatr” laureatką Paszportu Polityki była warszawska reżyserka Weronika Szczawińska, którą z Dawidem Żakowskim łączy realizacja wspólnych projektów scenicznych. Symboliczne paszporty mają stanowić swoistą przepustkę do świata wielkiej kultury i sztuki, dlatego jak wyjaśnia sam zainteresowany, ten fakt był zaskoczeniem:

- Ogromnym zaskoczeniem. Dostałem wieczorem smsa od mojego przyjaciela, że jestem na shortliście do Paszportów Polityki, to mówię no to niezły żart. A później sprawdziłem i rzeczywiście znalazło się tam moje nazwisko, więc byłem bardzo szczęśliwy, bo ten rok jest zdecydowanie ciężki, jak wiadomo przez epidemię covid 19 i ograniczone działanie teatralne w szerokim zakresie. Więc ta informacja była takim ogromnym uskrzydleniem. 


Uskrzydlenie przyda się bo mimo obostrzeń teatry starają się pracować dostosowując do obecnie panujących warunków. Próby spektakli odbywają się względnie normalnie, jako element codziennej pracy zawodowej aktorów i reżyserów. Problematyczne stają się bezpośrednie spotkania z widzami, dlatego tutaj twórcy sięgają po media elektroniczne, jako jedyną metodę dotarcia do szerszej publiczności bez spotykania się na widowni teatrów. I właśnie w ten sposób, w najbliższą niedzielę dwudziestego grudnia swoją premierę będzie miał przedstawiany w internecie spektakl Stowarzyszenia Sztuka Nowa „Sny zebrane w pandemii, sny wpuszczone w ciało”. Sztuka jest efektem badań nad snami Polaków w czasie pandemii covid 19. Jak zaznacza reżyser prace nad nową sztuką trwają także w Sochaczewie:

- Obecnie pracujemy z Teatrem Maska hybrydowo, czyli częściowo zdalnie, częściowo spotykamy się na próby indywidualne i pracujemy nad Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Zastanawiam się właśnie nad tym systemem edukacyjnym z którym walczył Gombrowicz na początku dwudziestego wieku, w dwudziestoleciu międzywojennym. I teraz zastanowił mnie ten fenomen jak dziś ta nauka zdalna się odbywa. 

Nie jest jeszcze znana data premiery Ferdydurke Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Maska z Sochaczewa. 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

HójHój

1 0

Koleś w porządku,dziwne że się u was włazidupów urzędowych pokazuje. Kolego Żakowski dawać wywiad dla tusochaczew to jak wywiad dla ziemca w TVP. Nie wypada! Nie daj się zrobić reżimowemu portalowi. Nie rob wiecej tego błedu. 23:08, 24.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%