Zamknij

Szuflada 2020. Katarzyna Rospędowska zdradza laureatów i zaprasza na finał

18:30, 19.11.2020 | red.
Skomentuj
REKLAMA

Już nie piszemy do szuflady! Pierwszy Powiatowy Konkurs Literacki Szuflada został rozstrzygnięty. Do konkursu zgłosiło się 45 autorów. Spośród 59 prac jury nagrodziło 7 osób głównymi nagrodami oraz przyznało 10 wyróżnień. Grand Prix konkursu powędrowało do Mateusza Borowskiego ucznia Osiemdziesiątki.

Pierwszy Powiatowy Konkurs Literacki Szuflada został rozstrzygnięty. Grand Prix konkursu powędrowało do Mateusza Borowskiego ucznia Osiemdziesiątki Formuła konkursu była bardzo szeroka, jego uczestnicy wysyłali dotąd niepublikowane teksty literackie. Temat ani forma nie zostały określone, autorzy mieli całkowitą dowolność w ich wyborze. Mogli napisać felieton, esej, opowiadanie, wiersz, skecz, piosenkę na wybrany przez siebie temat. I ta formuła m.in. zdecydowała o tym, że konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jury w składzie: Tomasz Daczko, Joanna Cieśniewska, Natalia Fijewska- Zdanowska i Jolanta Śmielak-Sosnowska nie miało wątpliwości, komu przyznać główną nagrodę. Zachwyciło ich opowiadanie Mateusza Borowskiego – ucznia klasy 2ALP. Jury było zgodne, że opowiadanie Mateusza wyróżnia się formą - krótką, zwięzłą, ale jednocześnie zamkniętą, stanowiąc doskonałą całość. I co jeszcze podkreśliło – świetny styl, a my dodajmy, Mateusz znany jest ze swojego czarnego humoru, który świetnie sprawdził się w tej formie literackiej. Mateusz otrzymał Grand Prix, mimo że pierwotnie jury nie przewidywało przyznania tej nagrody, ale ze względu na walory tekstu „Dziwny jest ten świat” zdecydowało się taką nagrodę ufundować. Wiersz Julii Kalinowskiej "Przeziębienie" otrzymał wyróżnienie, jego autorka też sięgnęła po ciekawy zabieg artystyczny – stylizację językową, a jurorzy docenili jej poczucie humoru.

O tym, przed jak trudnym zadaniem stanęło jury opowiada Katarzyna Rospędowska pomysłodawczyni i organizatorka konkursu. Spośród 59 prac wybrać te najlepsze, nie było łatwo.

– Do konkursu zgłosiło się 45 autorów, którzy przedstawili nam 59 tekstów. Uważam, że to bardzo dużo i dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się podzielić z nami swoimi przemyśleniami, swoimi historiami i bardzo często osobistymi przeżyciami. Ogromnie wam dziękuję i mam nadzieję, że będzie to dla was zachęta, aby pisać dalej, i aby dzielić się tym z innymi. Nieubłaganą cechą konkursu jest to, że trzeba nagrodzić wybraną grupę. Nie da się nagrodzić wszystkich. Liczę, że będziecie wyrozumiali. Ażebyście mieli pewność, że te wyniki są sprawiedliwe, chciałam powiedzieć, iż jurorzy otrzymali teksty anonimowo, nie wiedzieli, kto jest autorem danego tekstu – poinformowała Katarzyna Rospędowska.

Jury w składzie: Natalia Fijewska-Zdanowska, Jolanta Śmielak-Sosnowska, Jolanta Cieśniewska, Tomasz Daczko przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Grand Prix „Szuflada 2020” otrzymuje tekst „Dziwny jest ten świat” Mateusza Borowskiego,
  • I miejsce dla tekstu „Macierzyństwo” Niny Lewandowskiej,
  • II miejsce dla tekstów: „Siedzę…siedzę i myślę (…)” Jakuba Gackiego, „Paragon i maska” anonimowego autora, „Patrzę na mój dzisiejszy świat (…) Anny Gogół,
  • III miejsce dla tekstów: „Mnie skrzypka (…)” Ingi Ert-Eberdt, „Oda do pandemii (parodia wiersza „Litwo, Ojczyzno Moja”)” Filipa Kukawskiego,
  • Wyróżnienia dla tekstów: „Wiersz o niczym” Aurelii Sobieckiej, „Pod starym dębem” Kaliny Staszewskiej, „Przeziębienie” Julii Kalinowskiej, „Stworzenie Świata” Witolda Sęka, „Tron Mikropana” Kaliny Staszewskiej, „Mgła” autora o pseudonimie ursptler, „Żegnaj” Łucji Modrak, „Kurz” anonimowego autora, „Melancholijne gołąbki” anonimowego autora, „Sarna” Eweliny Mirońskiej.
  • Wyróżnienie specjalne od Teresińskiego Miesięcznika Samorządowego „Prosto z Gminy” otrzymuje tekst „Patrzę na mój dzisiejszy świat (…)” Anny Gogół.

Finał imprezy odbędzie się online 28 listopada (sobota) o godzinie 11:00 na Facebooku Teresińskiego Ośrodka Kultury.

– Podczas imprezy finałowej poznacie autorów nagrodzonych tekstów, będziecie mogli posłuchać, co jurorzy mają do powiedzenia na temat naszego konkursu i może uda się nam przygotować kilka przyjemnych niespodzianek – zachęca do wzięcia udziału w finale wydarzenia pomysłodawczyni i organizatorka konkursu „Szuflada 2020” – informuje Katarzyna Rospędowska.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz