Zamknij
REKLAMA

Muzeum w Żelazowej Woli. Weekend dla seniorów za złotówkę

14:19, 24.09.2019 | NIFC
Skomentuj
REKLAMA

W najbliższy weekend, od 27 do 29 września o godz. 11.00 w ramach akcji 6o+ Kultura osoby powyżej 60. roku życia będą mogły wziąć udział w specjalnych oprowadzaniach wystawie czasowej Uformowany. Wizerunki Fryderyka Chopina w rzeźbie oraz ekspozycji stałej Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Spotkanie rozpocznie oprowadzanie przewodnickie po wystawie czasowej Uformowany. Wizerunki Fryderyka Chopina w rzeźbie, obejmującej trzydzieści sześć wizerunków rzeźbiarskich kompozytora z bogatej kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina. Prezentowane są rzeźby pełnoplastyczne – głowy, popiersia, projekty pomników oraz płaskorzeźby. Celem twórców wystawy jest zwrócenie uwagi na różnorodność prac w kontekście formy i indywidualnych cech stylistycznych autorów przedstawień, a przede wszystkim na sposób ujęcia portretowanego. Portret artysty jest bowiem szczególnym typem wizerunku. Składają się nań aparycja i osobowość, ale też styl i renoma twórcy, co nie pozostaje bez echa w ikonografii.

Przyglądając się wystawie, prześledzimy ewolucję wizerunku Chopina w polskiej rzeźbie od wieku XIX do dziś. Ustalimy też związek tej ewolucji ze stylami artystycznymi typowymi dla kolejnych epok, ale też z przemianami historycznymi mającymi wpływ na ikonografię i podejście do sposobu ukazywania wizerunku jednego z ważniejszych dla polskiej kultury twórców.

Podczas zwiedzania ekspozycji stałej poznamy relacje łączące rodzinę Chopinów ze Skarbkami, właścicielami majątku w Żelazowej Woli. Nakreślimy historię założenia muzeum i parku, a także wkład pokoleń w tworzenie muzeum w miejscu, gdzie na świat przyszedł Fryderyk Chopin.

Koszt: 1 zł/os.

(NIFC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz